Ostrowski Rynek Energetyczny to wspólne przedsięwzięcie Miasta, grupy kapitałowej oraz lokalnych przedsiębiorców. Otrzymał Certyfikat Pilotażowego Klastra Energii przyznany przez Ministerstwo Energii.

- Ostrowski Rynek Energetyczny jest naszą miejską odpowiedzią na rosnące ceny energii elektrycznej w kraju. Poprzez odważne i innowacyjne działania mierzymy się z tym problemem, bo nie chcemy pozostawiać ostrowian tylko w rękach wielkich koncernów energetycznych. Chcemy stworzyć mieszkańcom i przedsiębiorcom szansę na tańszą lokalną energię elektryczną – podkreśla Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Ostrowski Rynek Energetyczny to wielowymiarowy i innowacyjny w skali kraju projekt budowy własnego systemu energetycznego i najbardziej efektywnego bilansowania produkcji i zużycia energii w mieście i regionie. Realizowany jest przez Centrum Rozwoju Komunalnego i CRK Energia ze wsparciem ogólnopolskich środowisk naukowych. – ORE ma przynieść konkretne, wymierne korzyści dla mieszkańców i przedsiębiorców – mniejsze opłaty za energię elektryczną, tańszy transport publiczny, nowe miejsca pracy, rozwój alternatywnych ekologicznych źródeł energii, poprawę jakości środowiska – wskazuje Bartosz Ziółkowski, prezes Centrum Rozwoju Komunalnego.

Elementem wyróżniającym ostrowski projekt jest odważne wyjście poza sferę samorządowo – komunalną. - Obejmujemy nie tylko miejskie jednostki i instytucje czy spółki komunalne, ale szczególnie ważny jest udział lokalnego sektora gospodarczego. W projekcie Ostrowskiego Rynku Energetycznego uczestniczy już ponad 50 partnerów, w tym ponad 40 przedsiębiorców z terenu miasta i powiatu ostrowskiego – zaznacza Jan Grześkowiak, prezes CRK Energia.