Za niespełna rok przypadnie 100. rocznica powrotu Leszna do granic wolnej Polski po latach zaborów i pierwszej wojnie światowej. Miasto zaczyna właśnie przygotowania do uroczystych obchodów rocznicy.

17 stycznia 1920 roku Leszno wróciło do granic wolnej Polski po latach zaborów i pierwszej wojnie światowej. Za niespełna rok przypadnie 100. rocznica tego wydarzenia. Miasto zaczyna właśnie przygotowania do jej uroczystych obchodów. - Planujemy świętować 100-lecie niepodległości Leszna nie tylko 17 stycznia 2020, ale przez cały rok 2020 - mówi prezydent Łukasz Borowiak. Jak uczcić 100 lat wolnego Leszna? O tym rozmawiano na spotkaniu w ratuszu. Dyskusję zorganizował prezydent Borowiak. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz samorządowych Leszna, szefowie jednostek miejskich, wydziałów Urzędu Miasta, przedstawiciele instytucji kulturalnych i sportowych oraz dziennikarze lokalnych mediów.

Wiele instytucji i stowarzyszeń ma już swoje plany, jak uczcić rocznicę 17 stycznia 1920 roku. Np. Miejski Ośrodek Kultury planuje wielki koncert piosenek lat 20. i 30. i specjalną oprawę Dni Leszna 2020. Muzeum Okręgowe przygotowuje wystawę o Lesznie i jego mieszkańcach z naciskiem na lata międzywojenne i będzie apelować do leszczynian o użyczenie przedmiotów z tego okresu, które być może leżą jeszcze w piwnicach i na strychach miejskich kamienic i domów.
Miejska Biblioteka Publiczna na 100-lecie będzie mieć nową siedzibę przy placu Jana Metziga.

Podczas dyskusji zdecydowano, że powołany zostanie obywatelski komitet obchodów 100-lecia. Łukasz Borowiak chciałaby też, aby rok 2020 został przygotowany w Lesznie z takim entuzjazmem, jak świętowano 10-lecie odzyskania niepodległości, w roku 1930. - To było święto całego miasta i wszystkich mieszkańców, którzy wykorzystali ten czas do integracji, do wspólnych działań. Program przygotowanych wówczas uroczystości był bardzo bogaty - podkreśla Łukasz Borowiak. - Dlatego chcemy przygotować na cały rok 2020 wiele ciekawych przedsięwzięć edukacyjnych, kulturalnych i sportowych.
Wśród wielu pomysłów, jakie się pojawiły były: imieniny ulicy 17 stycznia, uhonorowanie mieszkańców Leszna urodzonych 17 stycznia, powstanie żywego pomnika 100-lecia, nie monumentu, ale np. fontanny, wydanie jednodniówki, czyli specjalnego numeru gazety. Na 100-lecie wolnego Leszna ma być także zakupiony nowy sztandar miasta. W planach jest wydanie nowej książki opisującej historię Leszna.