Prezydent Krakowa zaprosił przedstawiciele polskich miast do rozmowy o zjawisku najmu krótkoterminowego dla turystów. Partnerem wydarzenia jest ZMP, który podjął wcześniej stanowisko w tej kwestii.

Debata, która odbywa się 17 września, jest spotkaniem w ramach międzynarodowego projektu „Miasta Historyczne 3.0” - zainicjowanego i prowadzonego przez Kraków - którego naczelnym celem jest współpraca i dyskusja nad problemami, doświadczeniami i rozwiązaniami stosowanymi w miastach historycznych, przy uwzględnieniu różnych uwarunkowań wynikających z ich specyfiki. Ten bardzo szybko rozwijający się model biznesowy, polegający na wynajmie pokoi-mieszkań-apartamentów dla turystów przez specjalistyczne firmy i portale, budzi w całym świecie wiele emocji, gdyż stwarza nowy wymiar konkurencyjności obiektów noclegowych i ma również wpływ na gentryfikacje dzielnic. Rady Miast Krakowa i Sopotu podjęły rezolucje w sprawie ustanowienia przepisów, które dawałyby samorządom możliwości regulowania przedmiotowej kwestii. Kraków jest także w grupie miast europejskich, która prowadzi rozmowy w tym zakresie z Komisją Europejską.

Spodziewanym rezultatem debaty będzie dogłębne rozpoznanie zjawiska w Polsce oraz stanowisk samorządów. Debata ma pomóc w przygotowaniu narzędzi prawnych i ekonomicznych, które umożliwią przedsiębiorcom i urzędnikom klarowną interpretację, co jest szczególnie istotne w kontekście relacji mieszkańcy – turyści.

Zarząd Związku Miast Polskich podjął w czerwcu br. stanowisko w sprawie potrzeby podjęcia inicjatywy legislacyjnej dotyczącej najmu krótkoterminowego. Związek postuluje w nim o pilne podjęcie prac legislacyjnych zmierzających do uregulowania zjawiska najmu krótkoterminowego.