Po 73 latach do Gdańska powraca miejski carillonista. W Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta odbędzie się uroczystość jego oficjalnej nominacji. Wydarzenie zakończy się recitalem.

Monika Kaźmierczak 19 września, podczas uroczystości w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta, otrzyma oficjalną nominację na stanowisko miejskiego carillonisty. Wydarzenie zakończy się recitalem gdańskiej mistrzyni. Monika Kaźmierczak jest absolwentką gdańskiej Akademii Muzycznej, a dziś jej wykładowczynią. Studiowała też w Niderlandzkiej Szkole Carillonowej w Amersfoort. Kaźmierczak od wielu lat realizuje projekty propagujące muzykę carillonową. Związana jest z Polskim Stowarzyszeniem Carillonowym i Muzeum Gdańska, dla którego koncertuje. Od wielu lat gra też w całej Polsce i za granicą.

Dla Gdańska koncertuję już od 2001 roku, z dwuletnią przerwą na studia w Holandii - mówi Monika Kaźmierczak. - Cieszę się, że wracamy do dawnej gdańskiej tradycji. Do moich zadań należało będzie granie cotygodniowych koncertów na wieży kościoła św. Katarzyny (w piątki o godz. 14.45) i wieży Ratusza Głównego Miasta (w soboty o godz. 12.05). Do tego koncerty świąteczne oraz koncerty na specjalne okazje, np. rozpoczęcie i zakończenie Jarmarku św. Dominika.

Według źródeł, po raz pierwszy automatyczny carillon miał zabrzmieć od 1561 roku w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska. Osoba programująca jego mechanizm była najpewniej wynagradzana przez Radę Miejską, co księgi kasy miejskiej odnotowują po raz pierwszy w 1576 roku. Decyzję o nominacji na stanowisko wydawał pierwszy burmistrz.
Ostatnim miejskim carillonistą był Georg Edel, sprawował to stanowisko do marca 1945 roku.

Gdańskie korzenie muzyczne są bardzo głębokie, warto je odtwarzać i pielęgnować – mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. - Carillon niesie za sobą niemal pięć wieków tradycji, a współcześnie towarzyszy nam przy ważniejszych miejskich wydarzeniach. Przywrócenie stanowiska naszego carillonisty jest więc naturalnym sposobem upamiętnienia współczesnej 20-letniej działalności. Od 2009 roku miasto szczyci się jedynym w Polsce carillonem mobilnym nazwanym na cześć miasta – „Gdańsk”.