Katalog małej architektury, nowa aranżacja rynku, zmiany na dzierżoniowskich plantach i kompleksowa rewitalizacja wszystkich miejskich parków – nad tym pracuje samorząd Dzierżoniowa.

Celem tych działań jest zmiana estetyki i ożywienie dzierżoniowskiej starówki.

- W tej kadencji chcemy uporządkować przestrzeń miejską i wprowadzić nowe standardy w estetyce Dzierżoniowa. To wraz z zielenią miejską priorytety w tym obszarze – mówi Dorota Pieszczuch, wiceburmistrz Dzierżoniowa.

Jednym z pierwszych działań było stworzenie „katalogu mebli miejskich”. Będzie on wskazywał, jakie elementy małej architektury (ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery) będą montowane przy przeprowadzeniu zmian i realizacji kolejnych dzierżoniowskich inwestycji.

Chodzi o to, by elementy małej architektury były jednakowe i spójne. Dla każdego z trzech wydzielonych obszarów (rynek i starówka z murami obronnymi i plantami, główne ciągi komunikacyjne oraz ogólnodostępne tereny zielone) przypisano odpowiedni katalog mebli miejskich.

Po wakacjach poznamy najważniejsze założenia i propozycje zmian, do jakich dojdzie w rynku. Jego ożywienie, funkcjonalność i nowa aranżacja są mocno oczekiwane przez mieszkańców. W to zadanie wpisują się też dwa projekty z Dzierżoniowskiego Budżetu Obywatelskiego - aranżacja zieleni fragmentu dzierżoniowskiego rynku i zasadzenie w Dzierżoniowie 2020 drzew. W ramach ożywiania rynku wprowadzono już „Coolturalne Piątki” - to cykl popołudniowych wydarzeń organizowanych przez jednostki miasta zajmujące się kulturą i sportem oraz przez dzierżoniowskie organizacje pozarządowe.

We współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu powstaje także katalog nasadzeń. Pozwoli on m.in. zachować spójność miejskiej zieleni oraz dobrać takie gatunki drzew, krzewów i kwiatów, które dobrze wyglądają i funkcjonują w miastach.