Zmiany na ul. 3 Maja w tym mieście są wprowadzane w formule „Żywa ulica” i obejmą opracowanie koncepcji i projektu, działania animacyjne oraz finalnie przekształcenie jej w deptak lub woonerf.

Zastąpienie użytych podczas prototypowania kolorowych modeli, tradycyjnymi meblami miejskimi, działania animacyjne realizowane przez instytucje kultury i organizacje pozarządowe, opracowanie koncepcji i projektu ulicy, a finalnie jej przebudowa w deptak lub pierwszy w regionie woonerf. Tak w skrócie wyglądają dalsze plany miasta dotyczące ul. 3 Maja, które zostały zaprezentowane 27 października podczas konferencji prasowej podsumowującej dotychczasowy okres realizacji w Dąbrowie Górniczej projektu „Żywa ulica”.

- Ulica 3 Maja, jedna z najstarszych i kiedyś jedna z najważniejszych ulic Dąbrowy Górniczej w ostatnich latach znacznie podupadła. Zdominowana przez banki, zapchana byle jak zaparkowanymi samochodami oraz oszpecona przez wszędobylskie szyldy i reklamy zdecydowanie wymaga przemyślanej przemiany. Nie są to tylko nasze spostrzeżenia, ale również wielokrotnie taką potrzebę wskazywali sami mieszkańcy i użytkownicy ul. 3 Maja – mówił na konferencji Damian Rutkowski, zastępca prezydenta Dąbrowy Górniczej.

- Ministerstwo Rozwoju, z którego na realizację tego projektu uzyskaliśmy prawie 4 mln zł, wymagało od nas zastosowania innowacyjnych rozwiązań przy projektowaniu zmian w śródmieściu, dlatego zdecydowaliśmy się na współpracę z Fundacją Napraw Sobie Miasto, która zaproponowała nam projekt „Żywa ulica” i która ma już doświadczenie w realizacji podobnych projektów np. w Łodzi czy Krakowie – dodał wiceprezydent Rutkowski.

A dlaczego akurat projekt „Żywa ulica”? Ponieważ jego formuła daje możliwość sprawdzenia planowanych zmian przed ich ewentualnym wprowadzeniem na stałe.