Regres finansów miast w I półroczu 2020 r.
Z danych z pierwszych 60 miast widać wyraźne trendy: znaczne ubytki we wpływach z PIT, z najmu i dzierżawy, użytkowania wieczystego i komunikacji miejskiej, mniejsze ale dotkliwe z podatków lokalnych.
Komunikaty ZMP FINANSE
scott-graham-5fNmWej4tAA-unsplash.jpg
fot. Scott Graham

Zbieramy dane o dochodach budżetów miast w czerwcu i w pierwszym półroczu 2020 roku, w porównaniu do czerwca i pierwszego półrocza 2018 i 2019 roku. Daje ono wyraźny obraz dynamiki dochodów miast w ujęciu rok do roku. Niestety skala ubytków jest znaczna.

Udziały w PIT

W czerwcu 2020 r. udziały w PIT były o ponad 8% niższe niż przed rokiem, podczas gdy w czerwcu 2019 r. wzrosły one aż o 19% w porównaniu z czerwcem 2018 r.

W całym pierwszym półroczu 2020 r. notujemy spadek o prawie 8% w porównaniu z tym samym okresem roku 2019, tymczasem w ubiegłym roku pierwsze półrocze przyniosło wzrost o prawie 12% w stosunku do roku 2018.

Udziały w CIT

Obserwujemy spore wahania w rozliczeniach miesięcznych. Całe I półrocze przyniosło spadek o około 5% w ujęciu rok do roku, podczas gdy przed rokiem w tej samej grupie miast wystąpił wzrost aż o 19% w stosunku do I półrocza 2018 r.

Dochody własne

W ubiegłym roku I półrocze przyniosło wzrost wpływów z podatku od nieruchomości o prawie o 4% w stosunku do roku 2018. Niestety w roku bieżącym odnotowujemy spadek o ponad 3% w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Podatek od czynności cywilnoprawnych przyniósł o prawie 4% mniej wpływów niż przed rokiem. Tutaj również przed rokiem odnotowaliśmy w tej grupie miast podobny spadek.

Poważne ubytki notujemy w dochodach z najmu i dzierżawy majątku komunalnego – spadek wynosi tu ponad 12%, podczas gdy przed rokiem notowaliśmy ponad 2% wzrost.

Jeszcze gorzej wyglądają wpływy z opłat za użytkowanie wieczyste nieruchomości komunalnych. To ważny dochód własny gmin, jednak zmiany prawne w tym zakresie – nigdy niezrekompensowane – powodują poważne straty. Już w roku 2019 spadły one w I półroczu o ponad 15% w porównaniu do r. 2018. W tym roku, w relacji do r. 2019, spadek sięga już 30%.

Dochód z podatku od środków transportowych, który przed rokiem wzrósł o ponad 5%, w tym roku spadł o prawie 4%.

I wreszcie komunikacja miejska, dane o której pochodzą tylko z tych miast, gdzie wpływy z tego tytułu wchodzą do budżetu gminy. Przed rokiem wpływy w relacji do I półrocza 2018 roku były podobne, ale w roku bieżącym spadły w tym samy ujęciu aż o 27%.

Pełniejsze dane, uzupełnione o tabele i wykresy, opublikujemy 20 lipca.

(ez/apo)

Załączniki:
Regres finansów miast w I półroczu 2020 r.


POZOSTAŁE ARTYKUŁY