Liczba młodych mieszkańców Marek rośnie w błyskawicznym tempie. W roku szkolnym 2010/2011 do szkół podstawowych uczęszczało 1,9 tys. uczniów, w obecnym – już ponad 3 tys. Podobnie jest z frekwencją w przedszkolach: publicznych i prywatnych. Mareckie placówki edukacyjne pracują na dwie zmiany, dlatego potrzebne są błyskawiczne inwestycje w rozbudowę infrastruktury oświatowej. W ubiegłym roku miasto oddało do użytku powiększoną i zmodernizowaną szkołę podstawową przy Okólnej – powstał budynek dla edukacji wczesnoszkolnej dla 500 dzieci i hala sportowa. Było to preludium do jeszcze większych projektów, na które trzeba było znaleźć finansowanie. Wielomiesięczne starania zostały zwieńczone w piątek.

- Podpisaliśmy umowę, dzięki której Mareckie Inwestycje Miejskie, czyli należąca do miasta spółka, pozyskają 109 mln zł na inwestycje edukacyjne. Obligacje wyemituje kontrolowany przez skarb państwa Bank Pekao SA. To pieniądze, które będą pracować na rzecz dzieci. Chcemy zrealizować cztery inwestycje: wybudować kompleks edukacyjny dla 1200 dzieci, filię szkoły podstawowej, rozbudować kolejną szkołę podstawową i przedszkole. Prace powinny zakończyć się jesienią przyszłego roku. Wówczas uda nam się rozwiązać największe bolączki edukacyjne naszego miasta – mówi Jacek Orych, burmistrz Marek.

Pierwsze umowy już zostały podpisane. W piątek Mareckie Inwestycje Miejskie podpisały kontrakty z wyłonioną w przetargu firmą Climatic, która w technologii modułowej rozbuduje przedszkole przy ul. Dużej (z myślą o ponad 200 dzieciach) i postawi filię szkoły podstawowej dla trzeszczącej w szwach placówki przy ul. Szkolnej. Nowe pomieszczenia, gotowe w tym roku, będą niezbędne na czas rozbudowy tej placówki. Po zakończeniu prac filia zostanie zamieniona w miejskie przedszkole.

Największą inwestycją oświatową będzie budowa Mareckiego Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnego. Przy ul. Wspólnej ma powstać kompleks, który będzie tętnił życiem przez większość dnia. Pierwotnie miało to być gimnazjum dla 800 uczniów. Po reformie oświaty – będzie to szkoła podstawowa dla 1200 uczniów z basenem, salą widowiskową, boiskiem piłkarskim i miasteczkiem ruchu drogowego.

- Staramy się, by kompleks był jak najbardziej efektywny energetycznie. Zastosujemy nowoczesne rozwiązania, dzięki czemu eksploatacja będzie dużo tańsza niż tradycyjnego budynku. Będą to budynki pasywne korzystające z odnawialnych źródeł energii m.in. paneli fotowoltaicznych, pomp ciepła, kogeneracji. To będzie wzór do budowania innych obiektów edukacyjnych w Polsce – podkreśla Kamil Wieczorek, prezes Mareckich Inwestycji Miejskich.

WIĘCEJ