Związek w obronie finansów miast
Prezes ZMP apeluje do miast członkowskich o udział w organizowanej przez Związek akcji w obronie finansów miast, która obejmie m.in.: opracowanie samorządowego projektu ustawy o dochodach JST (wzrost udziału w PIT) czy wsparcie wniosków miast do TK.
3cecc08c2285402c8a4436a5373d11b70812bbc0.jpg

 Poznań, 30 listopada 2011

Szanowni Państwo

Burmistrzowie, Prezydenci i Przewodniczący Rad Miast

 

   Zwracam się do Państwa w imieniu Zarządu Związku o podjęcie w najbliższym czasie wzmożonego wysiłku w formie udziału w zorganizowanej przez nas akcji w obronie finansów miast, to znaczy w obronie rozwoju Polski lokalnej. Począwszy od połowy 2007 r., zmia­ny ustawowe doprowadziły do znacznego osłabienia naszych budżetów, na co nałożyły się skut­ki kryzysu gospodarczego, ale na razie ich wpływ na sytuację w Polsce nie był jeszcze znaczny.

   Ostatnio podjęto próby zmniejszenia deficytu finansów publicznych w Polsce - deficytu, który w znakomitej większości został spowodowany przez instytucje centralne (nasz udział w państwowym długu publicznym nie przekracza 7 %). Niestety, podjęte decyzje, które dają dodatkowe środki budżetowi państwa, dla samorządów oznaczają wyłącznie dodatkowe koszty (wzrost VAT-u, akcyzy i składki rentowej).

   Mimo podejmowanych prób nie podjęto z nami rzetelnej rozmowy na temat naszych finansów w kontekście naszych zadań, w tym wielu nowych, przekazanych w ostatnich latach bez środków na ich realizację. Dlatego musimy zabrać w tej sprawie głos w sposób stanowczy. Nadchodzi czas szczególnej mobilizacji.

   Działania, jakie podejmujemy, obejmują:

1) opracowanie samorządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o dochodach JST (wzrost udziału w PIT), do którego uzasadnieniem będzie podsumowanie skutków finansowych ustaw uchwalonych w latach 2007-2011; zamierzamy skierować go do sejmu jako projekt obywatelski;

2) szerokie wsparcie wniosków naszych miast do Trybunału Konstytucyjnego, popartych przez Związek, dotyczących ustawowych ubytków w naszych finansach (wymienione dalej);

3) podjęcie rozmów z posłami i senatorami, w celu zaznajomienia ich z rzeczywistym stanem naszych finansów, spowodowanym ustawami uchwalanymi bez ich uwzględnienia.

   W najbliższych dniach wyślemy do wszystkich miast, w tym także nieczłonkowskich, projekty konkretnych działań w każdej z tych spraw. Wszystkie podejmowane działania będą wymagały Państwa aktywnego udziału. Decydujące będą najbliższe trzy, cztery miesiące. Nie możemy dłużej czekać, ponieważ nikt nas nie zwolnił z odpowiedzialności za nasze miasta i ich mieszkańców. W poczuciu tej odpowiedzialności musimy podjąć wspólny wysiłek, aby politycy, w swoich działaniach na szczeblu centralnym przypomnieli sobie, że Polska składa się z miast, gmin, powiatów i województw, a ich decyzje muszą w równym stopniu uwzględniać to, co należy do kompetencji instytucji centralnych i to, co zdecentralizowane. Inwestycje publiczne, zapewniające rozwój Polski, w dwóch trzecich są realizowane przez samorządy, a tylko w jednej trzeciej przez instytucje centralne.

   W załączeniu – aktualna informacja o działalności Związku.

 

Z wyrazami szacunku

  Ryszard Grobelny

PREZES ZWIĄZKU MIAST POLSKICH

Załączniki:
INFORMACJA O DZIAŁALNOŚCI ZWIĄZKU MIAST POLSKICH