Zgromadzenie Ogólne ZMP
Pierwszego dnia Zgromadzenia Ogólnego ZMP, odbywającego się w Kołobrzegu, delegaci zdecydowali, iż wśród priorytetów działania Związku na 2013 rok znajdą się kwestie edukacji, finansów i ustawy „śmieciowej” oraz konsolidacja środowiska samorządowego.
493b8f1b759e3946b6dd1e561932f802d7a93ced.jpg

Zgromadzenie Ogólne ZMP
28 lutego – 1 marca 2013 r.

Podczas Zgromadzenia Ogólnego ZMP, które odbyło się w Kołobrzegu, delegaci zdecydowali, iż wśród priorytetów działania Związku na 2013 rok znajdą się kwestie edukacji, finansów i ustawy „śmieciowej” oraz konsolidacji środowiska samorządowego.

Delegaci Związku Miast Polskich wysłuchali sprawozdania Zarządu z działalności w minionym 2012 roku, sprawozdania z wykonania budżetu oraz zapoznali się z bilansem za 2012 rok. Przyjęli też budżet na kolejny rok.

Gościem spotkania była Magdalena Młochowska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji. Zarekomendowała przedstawicielom miast raport, jaki jej resort przygotował na temat sytuacji polskiego samorządu. Mówiła o celach, jakie przyświecały jego autorom. Jednym z nich było pokazanie szerszej opinii publicznej, czym jest samorząd i jak ważną pełni rolę oraz jak ogromne zadania wykonuje. Przy tworzeniu raportu chodziło także o zdiagnozowanie najważniejszych problemów samorządu. Pani minister poinformowała też o przygotowywanym przez MAC projekcie ustawy o polepszeniu świadczenia usług publicznych oraz zaapelowała do przedstawicieli ZMP o zgłaszanie propozycji zmian w różnych dziedzinach, które ułatwiłyby samorządom codzienne funkcjonowanie. 

Z kolei wiceminister edukacji narodowej Przemysław Krzyżanowski przywiózł do Kołobrzegu propozycje zmian w Karcie Nauczyciela; te same, które minister Krystyna Szumilas zaprezentowała opinii publicznej 31 stycznia br. Delegaci do Związku ocenili je jako zbyt zachowawcze i skrytykowali fakt, że MEN jednocześnie nie przystąpił do prac nad zmianami w ustawie o systemie oświaty. Takiego łącznego traktowania problemów oświatowych domagało się środowisko samorządowe podczas niedawnego Kongresu Oświaty. Samorządowcy argumentowali, że zmiany w Karcie Nauczyciela nie zadziałają bez jednoczesnej naprawy całego systemu. W Sejmie chcemy rozmawiać o obu tych kwestiach, a nie tylko o karcie Nauczyciela – mówili.

Przedstawiciele miast wysłuchali też informacji o aktualnym stanie prac nad obywatelskim projektem zmian w ustawie o dochodach JST w Sejmie. Przypomnijmy, że 6 grudnia 2012 r. odbyło się pierwsze czytanie projektu, po którym trafił on pod obrady podkomisji sejmowej kierowanej przez posła Waldy Dzikowskiego. W połowie marca spodziewane jest pierwsze posiedzenie tego gremium poświęcone obywatelskiemu projektowi. Związek zapowiedział dziś przeprowadzenie w najbliższych tygodniach szeregu debat regionalnych w miastach wojewódzkich, podczas których lokalni samorządowcy będą na konkretnych przykładach, liczbach i kwotach przedstawiać parlamentarzystom ubytki, jakie ponoszą w swoich budżetach samorządy na skutek zmian w prawie wprowadzonych w minionych latach przez parlament i rząd.

W drugim dniu Zgromadzenia Ogólnego ZMP odbyła się debata pt. Obywatele w życiu miast.

Impulsem do tej rozmowy był prezydencki projekt ustawy o współdziałaniu w samorządzie terytorialnym na rzecz rozwoju lokalnego i regionalnego w jego poprzedniej fatalnej wersji, który usiłował zadekretować udział obywateli w życiu publicznym. Drugim powodem podjęcia tematyki udziału obywateli w życiu publicznym był fakt, że 2013 rok został ogłoszony Europejskim Rokiem Obywateli. Zarząd ZMP poddając ten temat pod rozmowę podczas Zgromadzenia Ogólnego chciał umożliwić miastom zaprezentowanie dobrych praktyk w zakresie partycypacji obywateli, a także stworzyć możliwość sformułowania przez przedstawicieli miast rekomendacji w tej dziedzinie.

W Kołobrzegu swoje dobre doświadczenia we włączaniu mieszkańców w życie miasta zaprezentowały Chełm, Dąbrowa Górnicza, Gdańsk, Łódź, Sopot, Poznań i Warszawa.

Prezentacje Jakuba Wygnańskiego na temat zalecanych technik zaangażowania mieszkańców - http://prezi.com/afnke_oas6sw/partycypacja-w-praktyce-koobrzeg/?kw=view-afnke_oas6sw&rc=ref-305296) oraz "Partycypacja obywatelska - utopia, szansa czy konieczność?"

Ewa Parchimowicz 

Załączniki:
Rekomendacje ZO ZMP w sprawie sposobów zwiększenia udziału mieszkańców w funkcjonowaniu wspólnot samorządowych
Stanowisko ZO ZMP wobec projektu zmian w ustawie o zasadach prowadzenia polityki rozwoju
Stanowisko ZO ZMP w sprawie wejścia w życie art. 243 ustawy o finansach publicznych
Stanowisko ZO ZMP w sprawie projektu ustawy o współdziałaniu w samorządzie terytorialnym na rzecz rozwoju lokalnego i regionalnego oraz o zmianie niektórych ustaw
Stanowisko ZO ZMP wobec projektu założeń ustawy o poprawie warunków świadczenia usług przez JST
Prezentacja "Partycypacja obywatelska - utopia, szansa czy konieczność?" - Jakub Wygnański (Stocznia)
Narzędzia przydatne w lokalnych działaniach obywatelskich (Stocznia, Klon/Jawor)
Propozycja oferty świadczenia usługi dostępu do lokalnej strony gminy w serwisie NaprawmyTo.pl (Stocznia, Klon/Jawor)