Zbieramy podpisy pod projektem ustawy o dochodach JST
5.07 br. otrzymaliśmy postanowienie Marszałek Sejmu o przyjęciu zawiadomienia o utworzeniu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, co oznacza, iż od tego dnia biegnie termin 3 miesięcy na zebranie co najmniej 100 tys. podpisów osób popierających projekt.

Zbieramy podpisy pod projektem ustawy o dochodach JST

5 lipca br. otrzymaliśmy postanowienie Marszałek Sejmu o przyjęciu zawiadomienia o utworzeniu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej (KIU), co oznacza, iż od tego dnia biegnie termin 3 miesięcy na zebranie co najmniej 100 tysięcy podpisów osób popierających projekt.

Przypominany, że jednym z działań w obronie finansów miast, które Związek Miast Polskich zapowiadał pod koniec ubiegłego roku, jest właśnie obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy o dochodach JST zapewniający wzrost udziału w PIT samorządom, wprowadzenie subwencji ekologicznej i przywrócenie zasady rekompensowania ubytków w dochodach własnych JST (projekt wraz z uzasadnieniem w załączniku). Według projektu, samorząd gminy zwiększyłby udziały w PIT z 39,34 proc. do 48,78 proc., powiat z 10,25 proc. do 13,03 %”; zaś województwo z 1,60 proc. - do 2,03 proc. Dodatkowo wprowadzona została nowa, ekologiczna część subwencji ogólnej dla gmin, na terenie których znajdują się obiekty i obszary o szczególnych walorach przyrodniczych prawnie chronione. Pomysł inicjatywy obywatelskiej został zaakceptowany przez delegatów Zgromadzenia Ogólnego, które odbyło się w marcu br. w Karpaczu.

28 maja br. zawiązał się Komitet Inicjatywy Ustawodawczej dotyczącej projektu ustawy o zmianie ustawy o dochodach JST, w skład w którego weszli aktywni działacze samorządowi z ZMP, ZPP i ZGW RP (skład KIU w załączniku). Komitet wyznaczył pełnomocnika Komitetu i jego zastępcę. Zostali nimi: Andrzej Porawski, dyrektor Biura ZMP (pełnomocnik) i Paweł Tomczak dyrektor Biura ZGW RP (zastępca). Członkowie Komitetu działają w jego ramach honorowo – jako obywatele wnoszący projekt ustawy. Jednocześnie są oni członkami władz statutowych, reprezentujących ogólnopolskie stowarzyszenia gmin i powiatów.

21 czerwca br. pełnomocnik Komitetu złożył w Sejmie RP zawiadomienie o utworzeniu komitetu wraz z projektem ustawy, wymaganymi załącznikami i podpisami osób popierających projekt (w załączniku zawiadomienie). Oficjalną odpowiedź otrzymaliśmy 5 lipca br. (postanowienie w załączniku). 20 lipca br. odbędzie się w Warszawie konferencja prasowa i ruszy pełną parą akcja organizacyjna i kampania informacyjna pod nazwą Stawka większa niż 8 mld dotycząca tej inicjatywy. Już wkrótce więcej informacji znajdzie się na specjalnej stronie internetowej www.stawka8mld.pl , gdzie dostępne będą m.in. formularze do zbierania podpisów.

Zwracamy się do Państwa o aktywne włączenie się do akcji zbierania podpisów. Przypominamy, że podpisów nie można zbierać na terenie urzędów administracji publicznej i samorządowej. KIU nie może też otrzymywać środków finansowych i wartości niepieniężnych z budżetów JST, związków komunalnych i od osób prawnych (ustawa z dnia 24 czerwca 1999 r. o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli i ustawa Kodeks wyborczy).

Prosimy również o rozważenie możliwości przyjęcia przez Rady Miejskie stanowisk popierających projekt ustawy, która ma poprawić sytuację finansową miast. Od współdziałania nas wszystkich zależy powodzenie całej akcji i zebranie co najmniej 1 miliona podpisów, a nie tylko wymaganych 100 tysięcy. Liczymy, że nasza inicjatywa doprowadzi do podjęcia rzetelnej debaty publicznej na temat stanu finansów lokalnych i regionalnych oraz pomoże nam w dotarciu z problematyką samorządową do naszych mieszkańców.

Joanna Proniewicz
rzecznik prasowy ZMP

Załączniki:
Projekt obywatelski
Uzasadnienie
Skład KIU
Wystąpienie KIU do Marszałek Sejmu
Pismo do miast
Informacja o kampanii i zbieraniu podpisów pod obywatelskim projektem ustawy
Postanowienie pani Marszałek Sejmu
Projekt stanowiska RM popierającej projekt obywatelski
Informacje o czescici projektu ustawy dotyczacej inicjatywy ustanowienia subwencji ekologicznej