Rekordową frekwencję - 54,96 procent w niedzielnych wyborach samorządowych odnotowała Państwowa Komisja Wyborcza. To najwyższa frekwencja w historii wyborów do gmin, powiatów i województw.

Według PKW średnia frekwencja w Polsce podczas I tury wyborów wyniosła 54,96 proc. Najwyższą osiągnęło woj. mazowieckie - 61,02 proc., najniższą - opolskie - 48,72 proc. Na drugim miejscu uplasowało się województwo łódzkie z wynikiem 57,11 proc., a na trzecim świętokrzyskie - 56,72 proc.

W Warszawie zagłosowało 66,81 proc. uprawnionych, przy czym w Wilanowie - ponad 75 proc. Tymczasem na drugim biegunie, w Radomiu, do urn poszło niespełna 53 proc. wyborców. Kilka innych mazowieckich miast, jak Siedlce, Płock czy Ostrołeka, także odnotowały niski wskaźnik głosujących - poniżej 54 proc.

Wśród mazowieckich powiatów na plus wyróżnił się zwłaszcza przysuski, gdzie frekwencja przekroczyła 65 proc. W gminie Wieniawa wyniosła nawet 70,71 proc., podczas gdy w sąsiednich Borkowicach - ponad 10 proc. mniej. Średnią wojewódzką wyraźnie obniżyły powiaty: żyrardowski, sochaczewski i łosicki, gdzie frekwencja wyniosła 54-55 proc.

Województwo opolskie jako jedyne nie przekroczyło 50-procentowej frekwencji, chociaż powiat namysłowski (56,49 proc.) wypadł lepiej niż średnia krajowa. Na drugim biegunie znalazł się jednak nieodległy powiat strzelecki, z frekwencją 42,90 proc. W tamtejszej gminie Jemielica do urn poszedł zaledwie co trzeci wyborca. W gminie Leśnica odsetek głosujących nie osiągnął 38 proc., podczas gdy w sąsiedniej gminie Ujazd przekroczył 55 proc.

W drugim od końca pod względem frekwencji woj. warmińsko-mazurskim (51,62 proc.) są powiaty (olecki, węgorzewski, ełcki), gdzie frekwencja nie przekroczyła 47 proc., oraz pow. braniewski, gdzie do urn poszło ponad 56 proc. wyborców. W Olsztynie głosowało 56,30 proc. uprawnionych, a w Elblągu - tylko 47,56 proc.

W woj. łódzkim (57,11 proc. głosujących) są powiaty: pajęczański i opoczyński z frekwencją bliską warszawskiej, ale i powiaty rawski i kutnowski, ze wskaźnikiem udziału w głosowaniu o 12 proc. niższym. W pow. kutnowskim, w gminie Dąbrowice do urn wybrało się blisko 75 proc. dorosłych mieszkańców, podczas gdy w gminie Żychlin - nieco ponad 46 proc.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP