Warsztaty OECD
25 i 26 czerwca odbyły się warsztaty OECD z udziałem przedstawicieli 54 miast, uczestniczących w Programie „Rozwój lokalny”, poświęcone testowaniu narzędzia samooceny potencjału instytucjonalnego.
OECD_-_3.jpg

25 i 26 czerwca br. odbyły się warsztaty z udziałem przedstawicieli 54 miast, uczestniczących w Programie „Rozwój lokalny”, które były poświęcone przygotowywanemu przez OECD narzędziu samooceny potencjału instytucjonalnego do prowadzenia skutecznych polityk rozwojowych jednostek samorządów lokalnych w Polsce.

Organizatorami spotkania byli: OECD, Związek Miast Polskich i Departament Programów Pomocowych w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR). Narzędzie samooceny zostało opracowane przez zespół ekspertów Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) i wstępnie skonsultowane z przedstawicielami ZMP oraz MFiPR w ramach komponentu współpracy pomiędzy ZMP a OECD pt. „Lepsze zarządzanie, planowanie i dostarczanie usług w jednostkach samorządu lokalnego w Polsce”. Komponent ten jest częścią projektu predefiniowanego ZMP, a jeden z jego produktów w postaci ww. narzędzia ma posłużyć do lepszego przygotowania dokumentów aplikacyjnych do drugiej tury konkursu grantowego w ramach wdrażanego przez MFiPR programu „Rozwój Lokalny” finansowanego z Norweskiego Mechanizmu Finansowego i Mechanizmu Europejskiej Współpracy Gospodarczej 2014-21.


- Chcielibyśmy, aby narzędzie samooceny było praktycznym instrumentem, które będzie wykorzystywane przy tworzeniu Programu Rozwoju Insytucjonalnego – mówił podczas spotkania Maciej Aulak, dyrektor Departament Programów Pomocowych. Tomasz Potkański, kierownik projektu predefiniowanego przypomniał, że pracując nad tzw. Kompletną Propozycją Wniosku Aplikacyjnego – jest przygotowywany zarówno Program Rozwoju Lokalnego (PRL) jak i Program Rozwoju Instytucjonalnego (PRL). - Do skutecznego wdrożenia PRL potrzebny jest sprawnie działający urząd. Ten program i to narzędzie mają nam w tym pomóc – tłumaczył zastępca dyrektora Biura ZMP. 

Z kolei Adam Ostry, kierownik projektu OECD, podkreślał: – Narzędzie samooceny ma pomóc przy przygotowaniu planów działań i ich wdrażaniu. Ma też w dalszej perspektywie być instrumentem wykorzystywanym do porównywania się. Naszym celem jest dostarczenie Polsce pewnych porad i standardów oraz pokazanie, jak powinno wyglądać zarządzanie na szczeblu lokalnym. 

W trakcie warsztatów 25 czerwca, w których wzięło udział blisko 300 uczestników z miast, przeprowadzono testową samoocenę rozwoju instytucjonalnego dla każdej jednostki na osobnym spotkaniu oraz zweryfikowano łatwość zastosowania i przyjazność narzędzia dla przyszłych użytkowników, którymi w zamierzeniu mają być wszystkie JST szczebla lokalnego w Polsce. Drugiego dnia w trzech równoległych sesjach warsztatowych przedstawiciele miast oraz doradcy ZMP analizowali użyteczność tego narzędzia, wymieniali się wrażeniami z testowego zastosowania narzędzia samooceny i zgłaszali swoje uwagi, które pozwolą je udoskonalić. Zostały one sformułowane podczas końcowej sesji plenarnej. 

Reprezentanci polskich miast zwracali uwagę na mocne i słabe strony narzędzia. Samorządowcy mówili m.in. o konieczności dostosowania do polskich realiów, o niejednoznaczności, uznaniowości czy dublowaniu się kryteriów, o skomplikowanym i hermetycznym języku. Podkreślano, że warto, aby narzędzie było aplikacją online. Doceniano natomiast wartość użyteczną i inspirującą tego narzędzia oraz jego kompleksowe i przekrojowe podejście do rozwoju, a także przydatność w wyznaczaniu celów. Regularność jego stosowania może skutecznie niwelować negatywne skutki kadencyjności. Umożliwia też śledzenie własnych postępów. Przedstawiciele miast mówili o tym, że narzędzie świetnie porządkuje myślenie i zachęca do wprowadzania zmian, do wdrażania lepszych polityk i usług.

Wszystkie opracowane przez miasta uwagi, a jest ich kilkaset, zostaną zebrane, przetłumaczone i przekazane OECD. Zgłoszone uwagi przyczynią się do tego, że narzędzie będzie bardziej funkcjonalne dla innych polskich użytkowników w przyszłości.

Więcej na ten temat w czerwcowym wydaniu Samorządu Miejskiego.


Załączniki:
Narzędzie samooceny - wersja z 16 czerwca 2020 r.


POZOSTAŁE ARTYKUŁY