Warszawa - Specjalne lekcje w szkołach
W warszawskich szkołach jeszcze przed feriami, podczas godzin wychowawczych nauczyciele razem z uczniami będą rozmawiać o tym, jak przeciwdziałać mowie nienawiści.
Toru_-mowa_nienawi_ci.jpg
fot. torun.pl

W warszawskich szkołach jeszcze przed feriami, podczas godzin wychowawczych nauczyciele razem z uczniami będą rozmawiać o tym, jak przeciwdziałać mowie nienawiści.

- Nienawiść ma niszczycielskie skutki. A wszystko zaczyna się od słów. Dlatego w warszawskich szkołach jeszcze przed feriami zostaną przeprowadzone lekcje na temat tego, jak reagować i przeciwdziałać mowie nienawiści – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.
W przeprowadzeniu lekcji mogą być pomocne materiały zamieszczone na stronie Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjnych i Szkoleń. To podręcznik Kampanii Rady Europy Bez nienawiści „Zakładki. Przeciwdziałanie mowie nienawiści w sieci poprzez edukację o prawach człowieka”, który zawiera 22 scenariusze zajęć i działań z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi, wiedzę o prawach człowieka oraz możliwe sposoby przeciwdziałania mowie nienawiści, Kompasik - publikacja z materiałami do pracy z młodszymi dziećmi oraz infografiki.

Warto przypomnieć, że w warszawskich szkołach od 12 lat realizujemy projekty kształtujące postawę tolerancji i otwartości. W ciągu 12 lat na projekty rozwijające postawy otwartości, poszanowania demokracji, przeciwdziałające ksenofobii, rasizmowi, nietolerancji i budujące przestrzeń dialogu Warszawa przeznaczyła 2,3 mln zł. Przykładowo, w ramach zadania „Młodzi obywatele Warszawy” realizowane są programy wychowawcze mające na celu przeciwdziałanie powstawaniu konfliktów w różnych środowiskach, wykształcenie postawy tolerancji oraz otwartości na ludzi pochodzących z różnych środowisk. W ramach zadania „Młodzi warszawiacy innym mieszkańcom” realizujemy działania mające na celu integrację dzieci cudzoziemskich, dzieci uchodźców i z mniejszości narodowych. To także pilotażowy projekt realizowany we wszystkich ochockich szkołach podstawowych - „Jak przeciwdziałać wykluczeniu i przemocy w szkole?”. Jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego odbyły się obowiązkowe szkolenia, które objęły całą kadrę pedagogiczną (przeszkolono 425 osób).

Więcej informacji


POZOSTAŁE ARTYKUŁY