Prezydent Warszawy podpisał umowę na budowę siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej. To jedna z najważniejszych inwestycji kulturalnych w Polsce. Budowa MSN zakończy się w 2022 roku.

28 lutego została podpisana umowa na budowę siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. To jedna z najważniejszych inwestycji kulturalnych w Polsce. Budowa MSN zakończy się w 2022 roku.

Serce Warszawy przechodzi właśnie gruntowną metamorfozę. Na mapę miasta powrócił ZODIAK - Warszawski Pawilon Architektury, poznaliśmy także zwycięski projekt, na podstawie którego zostaną wprowadzone zmiany na Placu Centralnym. Stworzenie nowego centrum stolicy wiąże się z szeregiem ważnych projektów, m.in. modernizacją placu Pięciu Rogów, zmianami na placu Powstańców Warszawy czy aranżacją południowej części placu Defilad – zwaną zieloną aortą Warszawy. Celem tej kompleksowej transformacji jest stworzenie centrum przyjaznego mieszkańcom, sprzyjającego różnorodnym stylom życia.

- Rozpoczynamy realizację jednej z najważniejszych inwestycji kulturalnych ostatnich lat, która realnie stworzy Nowe Centrum Warszawy. Muzeum Sztuki Nowoczesnej to instytucja, oddająca ducha miasta - nowoczesność, różnorodność, otwartość. Zbudowała solidną, rozpoznawalną markę i zdobyła liczne grono stałych gości wystaw – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy i dodaje - Częścią tej inwestycji będzie budowa siedziby TR Warszawa, teatru miejskiego, którego misją jest tworzenie dostępnej przestrzeni dla poszukiwań twórczych i dyskusji, wspieranie młodej generacji artystów, obecność w międzynarodowym obiegu sztuki. Za parę tygodni rozpoczną się prace budowlane. To namacalny dowód, że już niedługo warszawianki i warszawiacy będą mogli skorzystać z oferty tych najnowocześniejszych obiektów kultury, które zmienią przestrzeń naszego miasta.

Nie ma takiej drugiej publicznej inwestycji, która byłaby budowana nad dwoma tunelami metra. Takie umiejscowienie inwestycji powoduje, że jeszcze większy niż standardowo nacisk położono na zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa dla otoczenia nad, jak również pod placem budowy.
Budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej będzie usytuowany wzdłuż wschodniej strony ul. Marszałkowskiej i obejmie ok. 19 788 m2 powierzchni całkowitej na 4 kondygnacjach nadziemnych i 2 podziemnych, które usytuowane zostały nad istniejącą stacją metra. Architekturę kondygnacji nadziemnych Muzeum tworzy prostopadłościenna bryła z białego betonu architektonicznego oraz przeszkleń doświetlających przestrzenie publiczne galerii. Linie parterów zostały wycofane wzdłuż wszystkich elewacji budynku, tworząc podcienia zgodnie z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego i przebiegiem nieprzekraczalnej linii zabudowy dla partnerów.