Od kwietnia w Wałbrzychu kursują wyłącznie fabrycznie nowe autobusy komunikacji miejskiej. Wałbrzych posiada obecnie najnowocześniejszy tabor autobusowy w Polsce.

Od kwietnia w Wałbrzychu kursują wyłącznie fabrycznie nowe autobusy komunikacji miejskiej. Wałbrzych posiada obecnie najnowocześniejszy tabor autobusowy w Polsce. Reforma dotyczy też m.in. rozkładów jazdy, systemu sprzedaży biletów i instytucji konduktora.

Nowy rozdział w wałbrzyskiej komunikacji rozpoczął się jesienią minionego roku, kiedy to pojawiła się w mieście pierwsza partia 20 nowych autobusów marki Solaris Turbino. Gmina kupiła je, pozyskując 13-milionowe dofinansowanie ze środków europejskich.

Wyłoniony w przetargu nowy przewoźnik - Śląskie Konsorcjum Komunikacyjne - na mocy umowy zawartej z miastem kupił kolejnych 30 pojazdów. W marcu realizowano harmonogram dostaw z podpoznańskiej fabryki - 23 autobusów jednoczłonowych i 7 przegubowych. Oznacza to, że Wałbrzych posiada najnowocześniejszy tabor autobusowy w Polsce.

Pojazdy spełniające najostrzejsze normy ochrony środowiska są komfortowe i bezpieczne. Oznaczone zielonym jamnikiem, a więc niskopodłogowe – na całej długości nie ma ani jednego stopnia, co ma zasadnicze znaczenie dla niepełnosprawnych i rodziców z wózkami dziecięcymi. Dodatkowo funkcja przyklęku pozwala na obniżenie wysokości wejścia z 32 do 25 cm. W drugich drzwiach można też manualnie rozkładać rampę. O bezpieczeństwo pasażerów zadba wewnętrzny system monitorujący (3 lub 4 kamery) i zewnętrzny, rejestrujący, co dzieje się przed i za pojazdem. Autobusy zostały wyposażone w system informacji pasażerskiej, który jest wspomagany przez dynamiczną zapowiedź wizualną i głosową przystanków. Posiadają także system zliczania pasażerów – wylicza Zbigniew Gruszka, prezes Śląskiego Konsorcjum Autobusowego.

Solarisy to nie jedyny symbol przełomu w wałbrzyskiej komunikacji. To także nowe rozkłady jazdy poprzedzone badaniami, co pozwoliło dopasować je do rzeczywistych potrzeb pasażerów. Konduktorzy sprzedający i kontrolują bilety, przede wszystkim jednak odpowiedzialni za porządek i wygodę pasażerów. To wreszcie możliwość korzystania w autobusach z WIFI, który daje bezpłatny dostęp do Internetu – dodaje Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.

Reformy doczeka się także system sprzedaży biletów papierowych i elektronicznych - pasażer będzie miał szerokie pole wyboru, jaki wariant najlepiej mu odpowiada. Jeśli zechce, na jednym bilecie będzie mógł poruszać się po mieście z przesiadkami.

Modernizacją objęta będzie infrastruktura przystankowa. Nowoczesne wiaty przystankowe, efektownie podświetlone ledowo będą się wyróżniać m.in. szybami odpornymi na stłuczenia, zarysowania i malowanie. Planowane są również infokioski, automaty biletowe, w których będzie można bilety kupować (także z pomocą karty bankomatowej) lub doładować e-karty oraz tablice informujące o realnym czasie oczekiwania na przyjazd autobusu.

O rozmachu przedsięwzięć związanych z komunikacją świadczy też wprowadzony w życie pomysł dotyczący uruchomienia regularnych połączeń z sąsiedzką Jedliną – Zdrój. W planach jest przejęcie zadań w zakresie lokalnego transportu zbiorowego od gminy Głuszyca, Boguszów-Górce, Mieroszów i Czarny Bór. Gdy te zamierzenia się ziściły, wraz ze Szczawnem Zdrój gdzie wałbrzyskie autobusy jeżdżą od zawsze, sieć regularnych połączeń aglomeracyjnych objęłaby 7 gmin.