Położone na historycznym Wołyniu Ukraińskie miasto Połonne (ukr. Полонне) zainteresowane jest nawiązaniem współpracy partnerskiej z polskim samorządem.

Ponad 20-tysięczne miasto leży w obwodzie chmielnickim, 135 km od stolicy regionu – Chmielnickiego. Historia miasta sięga XII w. Znaczącą mniejszość wśród mieszkańców miasta stanowią Polacy, aktywnie działają organizacje polskie i szkoła języka polskiego.

Najważniejsze zabytki miasta to: dwór w Hamerni wybudowany przez Tadeusza Walewskiego, Kościół św. Anny z 1607 r. (pierwotnie zamkowy, następnie Jezuitów, obecnie parafialny), cmentarze polski i żydowski, zamek oraz młyn wodny z XIX w.

Wśród proponowanych przez ukraińskie miasto obszarów współpracy są programy edukacyjne dla młodzieży i nauczycieli, współpraca w zakresie gospodarki lokalnej czy badań historycznych. (informacja otrzymana z Konsulatu Generalnego RP w Winnicy)

Miasta zainteresowane nawiązaniem współpracy prosimy o kontakt z Biurem ZMP, z p. Alicją Stachowiak alicja.stachowiak@zmp.poznan.pl