3 nowoczesne, niskopodłogowe trolejbusy pojawią się na ulicach Tychów na początku 2019 roku. Pojazdy warte są 7 milionów złotych nowych pojazdów. Miasto podpisało w tej sprawie umowę z firmą Solaris.

Trolejbusy będą wyposażone m.in. monitoring, w dwustrefową klimatyzację (osobną dla kierowcy i przedziału pasażerskiego) oraz pełne oświetlenie wykonane w technologii LED.

- Nowe pojazdy będą wyposażone w baterie trakcyjne umożliwiające przejazd odcinka ok. 20 kilometrów jezdnią pozbawioną trakcji. Co więcej, podczas hamowania trolejbusu, będzie odzyskiwana energia, która posłuży do ładowania baterii – mówi Marcin Rogala – prezes TLT w Tychach.
Nowe trolejbusy będą przeznaczone do obsługi dwóch linii, nowej G i zmodyfikowanej E.

Wartość umowy to 6.881.850 zł (5.595.000 zł netto) i jest w części (75%) sfinansowana ze środków unijnych z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Zakup trolejbusów jest częścią wartego ponad 160 milionów złotych projektu, w ramach którego zostanie zakupionych oprócz trolejbusów m.in. ponad pięćdziesiąt nowoczesnych autobusów, mikrobusy, elektrobusy, pojazdy serwisowe do obsługi taboru autobusowego, pojazd pogotowia technicznego. Gruntowną przebudowę przejdzie także zaplecze techniczne zajezdni autobusowej PKM- prace mają się rozpocząć w połowie tego roku.
Obecnie średnia wieku trolejbusów w mieście to ponad 5 lat. W sumie po tyskich ulicach jeździ ich 21.