Świętochłowicki Rower Miejski okazał się sukcesem. Jednoślady wypożyczono niemal 4000 razy, a w systemie zarejestrowały się 1094 osoby. Prezydent miasta podjął decyzję, że program będzie kontynuowany.

- Cieszy nas tak duże za¬interesowanie rowerem miejskim, będziemy ten projekt kontynuować w kolejnych latach. Świętochłowice to idealne miasto do poruszania się jedno¬śladem. Chcemy propagować wśród mieszkańców zdrowy tryb życia i aktywność fizyczną - mówi Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic.

Trwający do końca września projekt roweru miejskiego miał charakter pilotażowy, aby po¬znać preferencje mieszkańców i na tej bazie rozwijać go w przyszłości. Okazało się, że świętochłowiczanie bardzo chętnie korzystają z jednośladów. Wypożyczali je niemal 4000 razy. Najpopularniejszą trasą była przejażdżka między stacjami na Skałce oraz przy filii nr 1 Mieskiej Biblioteki Publicznej. Średni czas wypożyczenia jednego roweru to ponad 44 minuty. Warto dodać, że godzina jazdy kosztowała tylko złotówkę.
Władze miasta zdecydowały już, aby w następnych latach kontynuować projekt w szerszej formie. W Świętochłowicach pojawi się więcej rowerów, a także dodatkowe stacje, które będą obecne w każdej dzielnicy.
Wszystkie dane zebrane podczas tegorocznego pilotażowego programu będą brane pod uwagę przy tworzeniu w kolejnych latach projektu „Świętochłowicki Rower Miejski”. Działania będą konsultowane również z mieszkańcami. Ponadto miasto rozbuduje ścieżki i trasy rowerowe. Będą one połączone z tymi w miastach ościennych.
W Świętochłowicach tradycje rowerowe są obecne od dawna. Ponad 20 lat działa tutaj sekcja speedrowera w Śląsku Świętochłowice. W ostatnim czasie zawodniczka tego klubu Żaneta Siemianowska wywalczyła mistrzostwo świata w Australii. A w niedzielę, 14 października Śląsk może zdobyć pierwszy w historii tytuł Drużynowego Mistrza Polski. Początek spotkania z Szawerem Leszno o godz. 16:30. Zespół z naszego miasta jest liderem tabeli, ma jeden punkt przewagi nad najbliższym rywalem.