10. jubileuszowy Suwałki Blues Festival zacznie się 6 lipca. Przez cztery dni w Suwałkach odbędzie się kilkadziesiąt plenerowych i klubowych koncertów zespołów bluesowych z Polski i zagranicy.

Od 6 lipca, jak co roku, Suwałki staną się stolicą bluesa. W mieście tego dnia zacznie się bowiem 10. jubileuszowy Suwałki Blues Festival - największe tego typu wydarzenie plenerowe w Polsce. Pierwsza edycja Suwałki Blues Festival odbyła się w 2008 roku. Nieprzypadkowo w Suwałkach, bo początki zainteresowania muzyką bluesową sięgają w mieście lat 70. XX wieku, kiedy to młode zespoły naśladowały wykonawców rodem z Anglii. Prawdziwa era bluesa zaczęła się w Grodzie nad Czarną Hańczą na początku lat 80. W mieście funkcjonuje kilkanaście grup grających ten gatunek muzyczny.

Suwałki Blues Festiwal na przestrzeni lat to przede wszystkim gwiazdy światowego formatu, niepowtarzalna atmosfera i publiczność z całego świata. W mieście wystąpili najwięksi i najbardziej utalentowani przedstawiciele bluesa, m.in. Jeremy Spencer, gwiazda pierwszej edycji festiwalu, Joe Bonamassa, który zachwycił suwalską publiczność w 2009 roku i
znakomity Ginger Baker, który na SBF wystąpił w 2014 roku.

W ciągu dziesięciu lat festiwal dołączył do najlepszych tego typu imprez w Polsce i stał się znaczącym wydarzeniem bluesowym w Europie. Przez Jana Chojnackiego, dziennikarza radiowej Trójki” zaprzyjaźnionego z suwalskim festiwalem miasto zostało określone europejską stolicą bluesa.

10 edycja Suwałki Blues Festival zacznie się 6 lipca w Suwalskim Ośrodku Kultury. Tradycyjnie odbędzie się tam koncert transmitowany na antenie trzeciego programu Polskiego Radia, w audycji ,,Bielszy Odcień Bluesa Live”. W tym roku z okazji 40-lecia pracy artystycznej na scenie zaprezentuje się bluesowo – rockowa polska artystka Martyna Jakubowicz i Przyjaciele. Poza tym na scenach plenerowych w centrum miasta wystąpią The Original Blues Brothers Band, Doyle Bramhall II oraz Fantastic Negrito z USA, który w tym roku otrzymał nagrodę Grammy, ale też polski Dżem. Wszystko od 6 do 9 lipca - cztery dni prawdziwego święta bluesa.

Suwalski festiwal to też śniadania bluesowe z muzyką na żywo w pięciu klubach w całym mieście i wieczorne koncerty klubowe oraz jam session, które bywa, że kończą się nad ranem. Siłą festiwalu jest również fakt, że wstęp na wydarzenia plenerowe jest bezpłatny.

- Serdecznie zapraszam do Suwałk na to niepowtarzalne wydarzenie jakim jest Suwałki Blues Festival – mówi prezydent miasta, Czesław Renkiewicz. – Co roku dokładamy wszelkich starań aby nasi festiwalowi Goście czuli się w Suwałkach dobrze, zapewniam, że tak będzie również w najbliższy weekend. Bądźmy razem podczas jubileuszu Suwałki Blues Festival, ta muzyka łączy ludzi, łączy narody – dodaje prezydent Suwałk.