Stary Sącz ma nowy herb. Przedstawia św. Kingę w polu błękitnym, w czarnym welonie i habicie klarysek, ze złotym nimbem wokół głowy. U jej stóp leży książęca mitra.

10 maja burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek na konferencji prasowej zaprezentował dziennikarzom nowy herb Gminy. Przedstawia św. Kingę w polu błękitnym, w czarnym welonie i habicie klarysek, ze złotym nimbem wokół głowy z miniaturą kościoła i srebrną lilią o trzech kwiatach. U jej stóp leży książęca mitra.

Jak wiadomo obecny herb nadali Austriacy w 1812 roku i nie ma on wiele wspólnego z polską tradycją heraldyczną. Stąd dyskusja o konieczności zmiany herbu, która toczyła się od lat. Impuls do konkretnego działania dał dekret papieski z 6 stycznia tego roku uznający św. Kingę oficjalną patronką Starego Sącza. – To dla nas bardzo ważny moment – nie ukrywa burmistrz Jacek Lelek. – Cieszę się, że Stary Sącz dojrzał do zmiany herbu. Przecież św. Kinga nieformalną patronką miasta była już od chwili śmierci pod koniec XIII wieku. Ze Starym Sączem jest nierozerwalnie związana.

Zmianie była bardzo przychylna komisja heraldyczna, gremium przecież raczej konserwatywne, co jeszcze bardziej utwierdziło nas w przekonaniu, że nasza decyzja jest słuszna.