Prezes URE poinformował, że zarządził postępowanie wyjaśniające w sprawie podwyżek cen, a w jego wyniku skierował zawiadomienie do prokuratury, gdyż uznał, że tak duży wzrost cen jest nieuzasadniony.

Samorządowcom jednak udało się spotkać przed KWRiST 19 grudnia br. z wiceministrem energii, Tadeuszem Skoblem oraz prezesem Urzędu Regulacji Energetyki, Maciejem Bando, mimo próby odwołania spotkania ze względu na trwające, intensywne prace rządu nad rozwiązaniem problemu gwałtownego wzrostu cen energii elektrycznej. Wiceminister Skobel poinformował, że „w najbliższym czasie” przedstawi rozwiązania korzystne dla samorządów, zgodnie z zapowiedziami premiera Mateusza Morawieckiego, a także ministra energii, Krzysztofa Tchórzewskiego.

- Samorządy są dla nas bardzo ważnym elementem. Zastanawialiśmy się m.in., czy nie wprowadzić nowej grupy taryfowej lub cennikowej w ich działalności wrażliwej społecznie. – powiedział wiceminister.
Obecny na spotkaniu Prezes URE poinformował, że zarządził postępowanie wyjaśniające w sprawie podwyżek cen, które jest jego najsilniejszą bronią. W jego wyniku skierował zawiadomienie do prokuratury, gdyż uznał, że tak duży wzrost cen jest nieuzasadniony. Zdaniem Prezesa Bando polski rynek jest zdominowany przez trzy spółki państwowe, które wykorzystują swoją pozycję na rynku i nadmiernie podnoszą ceny, by osiągnąć większy zysk.

Samorządowcy przekazali informacje dotyczące drastycznych podwyżek, które wynoszą 50-70% (Związek Miast Polskich zebrał dane od 100 miast), a także – konkretne propozycje działań. Zajmie się nimi specjalny zespół, powołany w ramach Komisji Wspólnej. Głównym jego zadaniem będzie obniżenie taryfy dla JST i znalezienie rozwiązania wycofania się z podpisanych już przez samorządy w wyniku przetargów umów na zakup energii elektrycznej. Jedną z propozycji było zerwanie umowy ze względu „na ważny interes społeczny”.

hh