Sosnowiec wyda ponad 170 mln złotych na walkę z niską emisją. Fundusze będą przeznaczone m.in. na termomodernizacje budynków, zakup elektrycznych autobusów i modernizacje ulicznego oświetlenia.

Sosnowiec w najbliższych latach wyda ponad 170 milionów złotych na walkę z niską emisją. Fundusze będą przeznaczone na termomodernizacje budynków, zakup elektrycznych i hybrydowych autobusów, a także na modernizacje systemu ogrzewania i ulicznego oświetlenia.

Jednym z partnerów miasta w walce z niską emisją jest Tauron Ciepło. – W tym roku rozpocznie się remont ulic w ścisłym centrum, chodzi o Warszawską, Targową, Dekerta, Szklarnianą i Modrzejowską. Przy tej okazji wspólnie z Tauronem Ciepło chcemy podłączyć kamienice do sieci ciepłowniczej. To bardzo ważne, bo w tej chwili każde z mieszkań ma swój system ogrzewania, często są to stare piece, które emitują mnóstwo pyłów. Przy centralnym ogrzewaniu nie ma takich problemów. To dałoby ogromny efekt ekologiczny - podkreśla Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Podobny efekt da podłączenie do centralnego ogrzewania budynków na osiedlu Juliusz. – Mamy za sobą termomodernizację, teraz podłączymy do sieci 22 budynków. Jeśli do tego doliczymy wcześniejsze inwestycje, które pozwoliły nam na wpięcie 26 budynków zlokalizowanych m.in.: przy ulicach Jodłowej, Kalinowej i Wrzosowej, to w efekcie tych prac ponad 2500 osób będzie mogło skorzystać z ogrzewania dostarczanego przez Tauron Ciepło – tłumaczy Joanna Sekuła, dyrektor Miejskiego Zakładu Zasobów Lokalowych.

O postawie Sosnowca, w kontekście walki z niską emisją, możemy mówić w samych superlatywnych. To jeden z liderów w rozwiązywaniu tego problemu na Śląsku i Zagłębiu. W obszarze uciepłownienia w mieście systematycznie realizowane są inwestycje, które w skali jednego roku może nie wyglądają spektakularnie, jednak sumarycznie, w perspektywie kilku lat, przekładają się na znaczące efekty ekologiczne – mówi Anna Bedla prezes zarządu TAURON Ciepło.