​Miasto dofinansuje nianie i tworzy kolejny Klub Dziecięcy. Projekt realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014 – 2020.

Pomoc dla piętnastu rodzin w postaci dofinansowania opieki niani oraz siedemnaście miejsc w nowym Klubie Dziecięcym – to najważniejsze zadania drugiej edycji programu „Mogę wszystko-projekt godzenia ról społecznych z zawodowymi - II edycja”. Zainteresowani mieszkańcy Sosnowca mogą zgłaszać się już od 24 lipca.

Refundacja części kosztów wynagrodzenia dla 15 niań, które będą zatrudnione w ramach umowy uaktywniającej, pozwoli rodzicom kontynuować karierę zawodową. Gdy rodzice będą w pracy, nianie będą opiekować się dziećmi – Po raz drugi oferujemy taką możliwość naszym mieszkańcom. Ubiegłoroczna edycja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, a z pomysłu korzystają teraz inne miasta, to naprawdę dobrze się sprawdziło – komentuje Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. Dofinansowanie w kwocie do 1500 zł będzie przyznawane na okres 12 miesięcy. Dotyczy opieki nad dzieckiem od 20 tygodnia życia do lat 3.

Miasto pozyskało również wsparcie na uruchomienie kolejnego Klubu Dziecięcego. Tym razem placówka powstanie w centrum miasta, przy ulicy Targowej. – Uda nam się przygotować Klubik w którym będzie 17 miejsc opieki. Liczymy, że zarówno dofinansowanie niań, jak i Klubik Dziecięcy ułatwią rodzicom powrót na rynek pracy po przerwie związanej z urodzeniem dziecka – wyjaśnia prezydent Sosnowca. W ramach projektu dzieci (od ukończenia 1 roku życia do lat 3 ) objęte opieką w Klubie otrzymają wyżywienie oraz opiekę prowadzoną przez wykwalifikowane opiekunki w wymiarze do 5 godzin dziennie względem każdego dziecka. Grafik prowadzonej opieki dostosowany zostanie w zależności od potrzeb rodziców. Miesięczny koszt pobytu dziecka w Klubie przez pierwsze 12 miesięcy to zaledwie 70 zł. Obecnie trwają prace remontowe, a planowane otwarcie odbędzie się w styczniu 2019 roku.

Podobne wsparcie oferują rodzicom m.in. Katowice, Radzymin i gminy w Małopolsce.