Likwidacja blisko 1000 pieców – taki będzie efekt podłączenia do sieci centralnego ogrzewania 22 budynków na osiedlu Juliusz w Sosnowcu. Inwestycja zostanie oparta na formule PPP.

Podpisano już umowę pomiędzy Miejskim Zakładem Zasobów Lokalowych a Zakładem Energetyki Cieplnej w Katowicach. Inwestycja warta 10 mln złotych będzie gotowa do końca listopada i pozwoli na podłączenie do sieci ponad pół tysiąca mieszkań, tym samym mieszkańcy nie będą musieli dłużej korzystać z pieców, które mają w swoich mieszkaniach. To kontynuacja zmian w tej dzielnicy, które zapoczątkowała wykonana w ubiegłym roku termomodernizacja budynków.

Budowa wewnętrznych instalacji w budynkach została przygotowana w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. To pierwszy projekt PPP w Polsce dotyczący energomodernizacji w sektorze mieszkaniowym - dotychczasowe obejmowały budynki użyteczności publicznej. - Partner będzie odpowiadał za instalację centralnego ogrzewania, ciepłej wody oraz licznika energii wraz z automatyką umożliwiającą zarządzanie energią. Chodzi o to, aby zużycie energii w sezonie grzewczym było nie większe niż wynikające z audytów energetycznych. Gmina płaci w całości za fazę budowy instalacji - do 30 listopada br. Od 1 grudnia rozpoczyna się faza zarządzania, w której mamy ustaloną opłatę za dostępność i ew. kary dla zarządzającego wynikające z przekroczenia wartości referencyjnych – tłumaczy Joanna Sekuła, dyrektor MZZL.

To część działań sosnowieckiego samorządu związana z redukcją niskiej emisji. Władze Sosnowca zapowiedziały, że w najbliższych latach na walkę z niską emisją wydadzą około 200 mln zł. Pieniądze mają być przeznaczone na termomodernizacje, zakupy niskoemisyjnych autobusów oraz na modernizacje systemów ogrzewania i ulicznego oświetlenia.