Otwarte 24 września Centrum Przesiadkowe w Siedlcach to nowy dworzec autobusowy, z którego korzysta już siedleckie MPK oraz dwupoziomowy parking na 299 samochodów osobowych oraz obiekty towarzyszące.

24 września otwarte zostało Centrum Przesiadkowe w Siedlcach. Jego koszt budowy to 15 mln zł. Inwestycja uzyskała dofinansowanie unijne w wysokości 11,5 mln zł. Centrum to nowy dworzec autobusowy, z którego korzysta już siedleckie MPK oraz dwupoziomowy parking na 299 samochodów osobowych oraz obiekty towarzyszące.

Centrum Przesiadkowe to druga, po tunelu i ulicy rotmistrza Pileckiego, tegoroczna inwestycja, która w zdecydowany sposób porządkuje tereny pokolejowe i poprawia komunikację w Siedlcach. Wybudowane zostało w ekspresowym tempie, bo przez 6 miesięcy, przez Polimex Budownictwo, firmę wyłonioną w przetargu.

Obiekty Centrum Przesiadkowego, podobnie jak tunel i wybudowane obwodnice to inwestycje, które służą nie tylko Siedlcom ale całemu regionowi – powiedział podczas otwarcia prezydent Wojciech Kudelski. – Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tak ważnych i potrzebnych obiektów.

Budowa została współfinansowania ze środków UE, dlatego też przez pięć lat korzystanie z obiektów będzie bezpłatne. Dotyczy to zarówno przewoźników autobusowych, jak i parkujących kierowców aut osobowych.

Centrum jest już funkcjonalne, ale będzie jeszcze rozbudowywane. Wolna przestrzeń między placem i wiatą dworca autobusowego a parkingiem dla aut osobowych będzie przekształcona w tzw. zielony parking dla autobusów, które mają dłuższą przerwę w podróży. Plac pomiędzy nowym dworcem autobusowym a siedzibą Zakładu Linii Kolejowych został wystawiony na przetarg, który odbędzie się 11 października. Po otwarciu Centrum teren zyskał na atrakcyjności potencjalny nabywca może tu zbudować obiekty usługowo-handlowe połączone z „mieszkaniówką”.