Seminarium informacyjne nt współpracy samorządów polskich i norweskich
ZMP zaprasza JST na seminarium informacyjne 3-4 grudnia br. w Warszawie z udziałem przedstawicieli 19 jednostek samorządu z Norwegii, które poszukują polskich partnerów samorządowych do realizacji projektów w ramach nowej rundy MF EOG 2009-2014
ba49c95b642fac0c9673cb6abdd2eb9ca16289bc.jpg

            Szanowni Państwo,

    W dniach 3-4 grudnia 2012r. zapraszamy przedstawicieli Państwa jednostek na seminarium informacyjne z udziałem przedstawicieli 19 jednostek samorządu z Norwegii, które poszukują polskich partnerów samorządowych do realizacji projektów w ramach nowej rundy MF EOG 2009-2014 - zarówno w ramach Programu Regionalnego, jak i w pozostałych komponentach MF EOG – np. w programie wymiany kulturalnej, w programach profilaktyki zdrowia, środowiskowych i innych.

    Przyjazd do Warszawy zadeklarowali przedstawiciele zarówno takich norweskich samorządów, które już nawiązały kontakty w Polsce i chcą je rozwijać lub nawet rozszerzyć na inne JST w Polsce, jak i takich, które nie miały dotąd żadnych kontaktów w Polsce. Celem spotkania jest nawiązanie takich bezpośrednich kontaktów. Koszty przyszłych wzajemnych wizyt w celu dopracowania planu współpracy przed złożeniem wniosku mogą być sfinansowane z Funduszu Współpracy Bilateralnej, który jest dostępny dla polskich JST we wszystkich komponentach programu MF EOG.

    Spotkanie jest organizowane przez Związek Miast Polskich w partnerstwie z Norweskim Związkiem Władz Lokalnych i Regionalnych, Związkiem Powiatów Polskich i Związkiem Gmin Wiejskich RP w ramach realizacji Programu Regionalnego MF EOG.

Rozwój współpracy dwustronnej między Polską a Norwegią jest jednym z celów  utworzenia Mechanizmu Finansowego EOG. Należy podkreślić, że choć posiadanie partnera norweskiego nie jest obowiązkowe (z wyjątkiem programu wymiany kulturalnej), a nawet nie jest bezpośrednio punktowane, to jednak udział partnera norweskiego i międzynarodowa wymiana doświadczeń może podnieść wartość merytoryczną całego wniosku i w ten sposób przełożyć się na końcową ocenę Państwa aplikacji do któregokolwiek z komponentów MF EOG.

    Zgodnie z propozycją Norweskiego Związku Władz Lokalnych i Regionalnych spotkanie organizujemy jako dwudniowe, gdzie pierwszego dnia – po wystąpieniu przedstawicieli Ambasady Królestwa Norwegii oraz przedstawicieli Krajowego Punktu Kontaktowego w MRR będzie możliwe wzajemne przedstawienie się uczestników z Norwegii i Polski w grupach tematycznych i okazja do rozmów indywidualnych, a drugiego dnia możliwość uszczegółowienia propozycji programu współpracy w formie indywidualnych rozmów, tak aby przedstawiciele obu stron mogli po powrocie przedstawić swoim przełożonym konkretne propozycje do podejmowania decyzji.

    W załączonym dokumencie zestawiono oczekiwania samorządów norweskich – w takim formacie, jak zostały one przez nie wstępnie zgłoszone. Tym niemniej Norwegowie nie wykluczają możliwości poszerzenia lub nawet zmiany zakresu w zależności od zainteresowania ewentualnych polskich partnerów oraz uwarunkowań obiektywnych (np. kompetencyjnych w obu krajach). Ze wstępnych zgłoszeń wynika, że osiem norweskich jednostek samorządu jest zainteresowanych współpracą w obszarze kultury, cztery - ochroną zdrowia, a trzy - ochroną środowiska. Trzy samorządy nie określiły dziedziny i są szeroko otwarte na propozycje polskich partnerów, podobnie jak dwa inne, reprezentujące norweskie związki jednostek samorządu (Midtre Namdal i Greater Stavanger), które mogą zarówno przekazywać doświadczenia we współpracy między JST w Norwegii, jak i współpracować w konkretnych dziedzinach, np. kultury lub poprawy funkcjonowania administracji – w zależności od zainteresowania po stronie polskiej.

    W załączeniu przesyłamy formularz zgłoszenia uczestnictwa,  program spotkania oraz przetłumaczone na język polski oczekiwania partnerów norweskich.

    Prosilibyśmy,  aby Państwa samorząd był reprezentowany w obu dniach przez 1-2 osoby, przy czym sugerujemy, aby przynajmniej jedna osoba posługiwała się językiem angielskim w sposób komunikatywny, bowiem trudno nam będzie zapewnić tłumaczy do rozmów indywidualnych.

    Prosimy o przesyłane wypełnionych zgłoszeń wraz z krótkim opisem Państwa oczekiwań wobec tematyki współpracy z ewentualnymi partnerami norweskimi do dnia 23 listopada br. włącznie – faksem (61) 6335060 lub emailem na adres: biuro@zmp.poznan.pl lub alicja.grenda@zmp.poznan.pl Ze względu na to, że liczba miejsc na sali będzie ograniczona (możemy przyjąć ok. 50 przedstawicieli polskich JST) obowiązywać będzie kolejność zgłoszeń. Niestety nie mamy możliwości refundacji kosztów przejazdu i noclegu w Warszawie. 

Z wyrazami szacunku
Andrzej Porawski
Dyrektor Biura ZMP

Załączniki:
Zaproszenie
Formularz zgłoszeniowy
Opis norweskich JST
Program
Agenda of the Polish-Norwegian Partnership Semminar