Samorządy Europy zatroskane o przyszłość Partnerstwa Wschodniego
O możliwościach, jakie stwarza Partnerstwo Wschodnie dla współpracy zdecentralizowanej rozmawiano w Tours we Francji. W spotkaniu uczestniczył dyrektor Biura Związku Miast Polskich.
APO-Tours.jpg
fot. AFCCRE

We środę, 22 stycznia br. odbyło się w Tours nad Loarą międzynarodowe spotkanie na temat przyszłości Partnerstwa Wschodniego i możliwości, jakie tworzy ono do współpracy zdecentralizowanej między krajami Unii Europejskiej a państwami, do których jest ono adresowane. W spotkaniu uczest­niczyli przedstawiciele Ukrainy i Mołdowy (państw stowarzyszonych z UE) oraz Francji, Polski i Rumunii (państw członkowskich UE), a także m.in. ambasador Ukrainy w Paryżu, Oleg Shamshur, przedstawiciel francuskiego MSZ-u, Jean-Yves Hazoume oraz szef biura NALAS (Sieci Związków Samorządowych na Bałkanach), Kelmend Zajazi. 

Podczas spotkania dyrektor Biura ZMP, Andrzej Porawski przedstawił ocenę Partnerstwa Wschodniego, opracowaną przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych, a także konteksty polityczne, które powodują, że Partnerstwo nie jest dobrze oceniane przez strony w nim uczestniczące. Zwrócił uwagę na to, że różne formy wsparcia dla państw ubiegających się o członkostwo w Unii Europejskiej nie zawsze odpowia­dają na ich rzeczywiste potrzeby, a przede wszystkim są trudno dostępne dla władz lokalnych w tych krajach. Podkreślił także, że – pod naciskiem Rosji – formy stowarzyszenia tych państw są zbyt słabe, a programy nie przypominają tych, z których my mogliśmy korzystać w okresie przedakcesyjnym (fun­dusze ISPA i SAPARD, status obserwatorów w Komitecie Regionów UE itp.). Nie można wciąż przemilczać, że wszystkie trzy kraje stowarzyszone podlegają bezprzykładnym naciskom bezpośrednim ze strony Rosji (aneksja Krymu, wojna hybrydowa w Donbasie, wspierani wojskowo i finansowo separatyści w tzw. Naddniestrzu, gruzińskie: Abchazja i Osetia Południowa).

Liczna delegacja Związku Miast Ukrainy (AUC) podziękowała Związkowi Miast Polskich za dotychczasowe wsparcie, a także przedstawiła przebieg reformy decentralizacyjnej na Ukrainie, w tym w konkretnych miastach członkowskich. Ciekawą inicjatywą na Ukrainie jest organizowanie przez AUC we współpracy z UE regio­nalnych centrów efektywności energetycznej i ochrony środowiska. Mogą one stworzyć nową szansę transferu polskich doświadczeń do ukraińskich miast partnerskich.

Postulaty co do przyszłego kształtu Partnerstwa dotyczyły przede wszystkim wzmocnienia politycznego, dostosowania programów wsparcia do potrzeb państw stowarzyszonych, dostępu władz lokalnych do tych programów, statusu obserwatorów w Komitecie Regionów UE.


POZOSTAŁE ARTYKUŁY