W czerwcowym wydaniu miesięcznika „Samorząd Miejski” obszerna relacja z 12. międzynarodowej konferencji „Miasto 2018. Zarządzanie miastem” oraz z VI Kongresu Urbanistyki Polskiej w Gdyni.

Tegoroczna 12. już międzynarodowa konferencja „Miasto 2018” - zorganizowana 14 i 15 czerwca przez europosła Jana Olbrychta - była poświęcona idei tworzenia dobrze zaprojektowanych i przyjaznych ludziom przestrzeni publicznych, ochronie środowiska oraz zrównoważonemu wykorzystaniu zasobów miejskich. Kierunki, w jakich powinny rozwijać się miasta, to z kolei temat, o którym przez trzy dni dyskutowali projektanci przestrzeni miejskiej, architekci i samorządowcy na VI Kongresie Urbanistyki Polskiej, który odbywał się od 20 do 22 czerwca w Gdyni.

W „Samorządzie Miejskim” relacjonujemy jak zawsze ostatnie posiedzenie Zarządu Związku Miast Polskich. Porozumienia wyborcze, rozporządzenie obniżające wynagrodzenia samorządowcom i zmiany w gospodarce odpadami, które mają rozwiązać problem nielegalnego składowania odpadów, to niektóre z tematów poruszonych przez członków Zarządu podczas posiedzenia 22 czerwca w Kartuzach.

Zachęcamy do przeczytania tekstu podsumowującego zakończoną w czerwcu kampanię edukacyjno-informacyjną „Sam urządzaj swoje miasto” zrealizowaną wspólnie przez samorządy zrzeszone w ZMP. Zachęcała ona mieszkańców do angażowania się w kształtowanie swoich małych ojczyzn.

O aktywnych seniorach z Sosnowca, organizujących wspólne działania z zagranicznymi kolegami, o ściąganiu z zagranicy przedsiębiorców do Płocka oraz o promowaniu regionu Podkarpacia w kraju i na świecie piszemy w relacji z konferencji „Kierunki promocji Polski na lata 2017-2027”.