W najnowszym numerze „Samorządu Miejskiego" relacje z Samorządowej Debaty Oświatowej, konferencji „Rozwój miast a ich granice administracyjne" oraz z Kongresu Małych i Średnich Miast w Wałbrzychu.

Apel o podjęcie rzetelnej debaty na temat sytuacji oświatowej, w tym o wypracowanie standardów oświatowych, sposobu wynagradzania nauczycieli, a także sposobu obliczania subwencji oświatowej oraz zdefiniowania zobowiązań rządu i samorządu dotyczących finansowania oświaty skierowali do rządu uczestnicy II Samorządowej Debaty Oświatowej, którzy spotkali się w Warszawie 11 kwietnia br.

Tego samego dnia miasto Opole i Związek Miast Polskich zorganizowały konferencję. Prezydenci i burmistrzowie dyskutowali o rozwoju miast w kontekście zmian ich granic administracyjnych. Podczas konferencji sformułowano postulaty włączenia kryteriów rozwojowych do ustawy, aby rząd brał je pod uwagę przy decyzjach związanych ze zmianą granic miast, a także połączenia miast z otaczającymi je gminami obwarzankowymi.

Z kolei w Wałbrzychu 250 samorządowców i ekspertów rozmawiało o sytuacji, problemach, ale i szansach dla małych i średnich miast. Uczestnicy konferencji wypracowali i przyjęli raport dotyczący stanu i potrzeb małych i średnich miast.

W miesięczniku publikujemy ponadto relację z kwietniowego spotkania Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Dyskutowano o sytuacji w oświacie widzianej oczami samorządowców, o podwyżkach cen energii elektrycznej, których miało nie być, a także o najmie krótkoterminowym oraz kosztach obsługi programu 500+.

Piszemy także o nowym programie „Rozwój lokalny", który ma poprawić sytuację miast wyłonionych przez Polską Akademię Nauk jako ośrodków z najtrudniejszą sytuacją społeczno-gospodarczą w kraju.