W marcowym numerze relacja ze Zgromadzenia Ogólnego ZMP w Żywcu oraz teksty dotyczące toczących się debat oraz interwencji ZMP w sprawie przygotowań do zbliżających się wyborów samorządowych.

O przygotowaniach do najbliższych wyborów samorządowych rozmawiano, przy udziale przedstawicieli samorządów, w tym Związku Miast Polskich, podczas sejmowej komisji samorządu terytorialnego, 21 marca. Była to okazja do zwrócenia instytucjom centralnym uwagi na poważne wątpliwości i zagrożenia towarzyszące przygotowaniom do wyborów. Temat przyszłych wyborów samorządowych pojawił się także podczas marcowego spotkania Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. O zagrożeniach widzianych oczyma samorządowców mówił Zygmunt Frankiewicz, prezes ZMP. Szeroko rozmawiano o tym także w Żywcu podczas niedawnego Zgromadzenia Ogólnego Związku.

W „Samorządzie Miejskim” publikujemy relację z kolejnej konferencji o mieszkalnictwie społecznym, zorganizowanej przez HABITAT for Humanity Poland, a także z konferencji Poland - Meetings Destination, podczas której dyskutowano m.in. o lokalnych opłatach turystycznych.

Prezentujemy kolejną część opisów najciekawszych rozwiązań zarządczych w obszarze usług edukacyjnych, jakie zidentyfikowano w ramach projektu „Wsparcie kadry jednostek samorządu terytorialnego w zarządzaniu oświatą ukierunkowanym na rozwój szkół i kompetencji uczniów”. Okazją do ich prezentacji była konferencja w Kielcach, podczas której podsumowano efekty projektu.

W miesięczniku ponadto wywiad ze Stanisławem Gliszczyńskim, burmistrzem Koronowa. Miasto to w tym roku obchodzi jubileusz 650-lecia praw miejskich.