W pierwszym w 2018 r. numerze „Samorządu Miejskiego” teksty o nowym prawie wyborczym oraz działaniach podjętych przez Związek Miast Polskich w celu zatrzymania groźnych dla samorządów zmian.

Członkowie Zarządu zgłaszają szereg poważnych zastrzeżeń do nowej wersji rządowego projektu ustawy o jawności życia publicznego. Dyskutowano o tym zarówno na niedawnym spotkaniu Zarządu Związku Miast Polskich, jak i na Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Relacje z obu wydarzeń w najnowszym numerze „Samorządu Miejskiego.

Ponadto piszemy o ostatnich wystąpieniach prezesa ZMP, Zygmunta Frankiewicza - do premiera Mateusza Morawieckiego z prośbą o przeanalizowanie sytuacji związanej z finansowaniem oświaty samorządowej oraz do prezydenta Andrzeja Dudy z apelem o niepodpisywanie nowego, uchwalonego przez Sejm 11 stycznia Kodeksu Wyborczego.

W miesięczniku ponadto wywiad z Rafałem Przybyłem, burmistrzem Wieruszowa. Miasto to w tym roku obchodzi jubileusz 650-lecia praw miejskich.

Publikujemy też relację z konferencji podsumowującej projekt „Polsko-norweska pomoc dla podniesienia efektywności energetycznej na Ukrainie”, która odbyła się 25 i 26 stycznia w Kijowie. Jej celem było podsumowanie i upowszechnianie dotychczasowych rezultatów projektu oraz wypracowanie rekomendacji.