„Samorządowiec jest jak lekarz pierwszego kontaktu (...), jesteśmy od prostych spraw” - mówiła Elżbieta Radwan, burmistrz Wołomina podczas debaty redakcyjnej w dzienniku Fakt.

23 maja w redakcji „Faktu odbyła się debata poświęcona roli samorządów w Polsce. W spotkaniu uczestniczyli włodarze polskich miast oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych i ruchów miejskich.

Debatę poprowadził Redaktor Naczelny „Faktu” Robert Feluś. Uczestnikami debaty byli: Zygmunt Frankiewicz – prezes Związku Miast Polskich, prezydent Gliwic, Krzysztof Żuk – wiceprezes ZMP, prezydent Lublina, Elżbieta Radwan – burmistrz Wołomina, Kuba Wygnański – socjolog, prezes zarządu fundacji Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”, działacz organizacji pozarządowych, Jan Mencwel, prezes zarządu Stowarzyszenia „Miasto jest Nasze” oraz Przemysław Cichocki, radny miasta Legionowo.

Uczestnicy dyskutowali o zadaniach samorządu, w jaki sposób się je w Polsce realizuje i w jakim wymiarze jego działania są istotne dla obywateli. Odpowiadali również na pytania, jaka jest skuteczność samorządów i ich zakres odpowiedzialności.

Pełny zapis debaty znajduje się tutaj.

Zapis debaty w załączeniu (wersja pdf).