W związku z obchodami Europejskiego Dnia Bez Samochodu w Rybniku pojawił się pierwszy miejski parklet. Nowa przestrzeń ma być początkiem zmian przestrzennych w śródmieściu.

Z definicji parklet jest miejscowym poszerzeniem przestrzeni dla pieszych, które wprowadza się przede wszystkim na ulicach zdominowanych przez samochody. Odpowiada na rosnące zapotrzebowanie na przestrzenie publiczne w miastach i jest efektywny również z ekonomicznego punktu widzenia. Zachęca do przemieszczania się po mieście pieszo oraz rowerem, dodaje życia ulicom, a przede wszystkim tworzy miejsce, gdzie mogą powstawać i rozwijać się więzi społeczne.

Nowa przestrzeń ma być początkiem zmian przestrzennych w tej części śródmieścia, które od wielu lat jest bardzo silnie zdominowane przez ruch samochodowy, na całym ciągu ulicy Bolesława Chrobrego brakuje ławek i zwykłego miejsca do krótkiego odpoczynku.

W celu poprawienia jakości przestrzeni ustawiono przy ulicy ławki, posadzono dwa platany alejowe oraz trawy i byliny ozdobne w donicach. Parklet został zaprojektowany przez pracowników Miejskiej Pracowni Urbanistycznej rybnickiego magistratu, zaś wykonany przez miejskie jednostki: stolarnię Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej i Rybnickie Służby Komunalne.

- Parklet oferuje miejsce do zatrzymania, chwili odpoczynku czy krótkiej rozmowy ze znajomymi. Przestrzeń ulic, poza kilkoma zieleńcami i placami, jest w naszym mieście niemal jedyną przestrzenią publiczną, dlatego tym bardziej powinna być traktowana w wyjątkowy sposób. Parklet jest ogólnodostępny i każdy może z niego korzystać. Czekamy na głos mieszkańców, zobaczymy jak się przyjmie – mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera.