1 lipca Rumia stanie sie stolicą Kaszub. Tego dnia odbędzie się tu XIX Światowy Zjazd Kaszubów. To ważne wydarzenie w kalendarzu pomorskich spotkań kulturalnych.

Już 1 lipca w Rumi odbędzie się XIX Światowy Zjazd Kaszubów. Będzie to podniosłe wydarzenie dla całej społeczności kaszubskiej, a zarazem bardzo istotna uroczystość w kalendarzu pomorskich spotkań kulturalnych. Bez wątpienia na ten wyjątkowy dzień Rumia stanie się stolicą Kaszub.

O godzinie 10:30 na dworcu PKP Rumia prof. Edmund Wittbrodt - Prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego wraz z Burmistrzem Miasta Michałem Pasiecznym powitają gości przybyłych pociągiem Transcassubia. Po uroczystym przemarszu w Sanktuarium NMP Wspomożenia Wiernych w Rumi o godz. 11:15 odbędzie się Msza Św. Oficjalne otwarcie zaplanowane jest na godzinę 13:00 na scenie głównej MOSiR w Rumi.

- Jesteśmy dumni, że w tym roku to właśnie Rumia przyczyni się do krzewienia kultury i tradycji kaszubskiej. Z całą pewnością Światowy Zjazd przyciągnie do naszego miasta mnóstwo gości z całego świata. Dla wszystkich przygotowaliśmy wiele różnorodnych atrakcji: od występów kaszubskich artystów przez tradycyjną strefę gastronomiczną na strefie dla dzieci kończąc. Lipiec w tym roku zaczyna się w Rumi, Do ùzdrzeni! - zaprasza Burmistrz Miasta Rumi Michał Pasieczny.

Jednak tego dnia w Rumi nie tylko Kaszubi znajdą coś dla siebie. Wieczorem, w ramach projektu #LipiecwRumi na scenie głównej zagrają znane w całym kraju gwiazdy: Monika Lewczuk oraz Kamil Bednarek. Po koncercie organizatorzy zapraszają na pokaz laserowy. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Wszystkie szczegóły wydarzenia na bieżąco podawane są również na Facebook’owym profilu miasta Rumia oraz rumia.eu.