Blisko 14 tys. zł oszczędności rocznie oraz zmniejszenie rocznej emisji CO2 o 27 ton – takie będą efekty kolejnej ekologicznej inwestycji Rudy Śląskiej - montażu 137 modułów fotowoltaicznych.

Chodzi o instalacje źródeł odnawialnej energii, które do końca roku powstaną na dwóch budynkach Urzędu Miasta oraz budynku Straży Miejskiej. Zainstalowanych zostanie tam łącznie 137 modułów fotowoltaicznych. Właśnie rozstrzygnięty został przetarg na tę inwestycję. Jej koszt to ponad 400 tys. zł. Większość tej kwoty pochodzić będzie z unijnego dofinansowania.

- W Rudzie Śląskiej dużą wagę przykładamy do tego, aby nowe inwestycje generowały jak najmniejsze koszty, albo wręcz je obniżały – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic. – Dlatego stawiamy na termomodernizacje, wymieniamy oświetlenie na energooszczędne oraz inwestujemy w odnawialne źródła energii. Dodatkowo dzięki pozyskiwaniu środków zewnętrznych na te inwestycje ich koszt jest znacznie mniejszy. I tak instalacje fotowoltaiczne, które będziemy zakładać dla trzech miejskich budynków, powinny się „zwrócić” już po ok. 5 latach – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.

Najnowsza rudzka inwestycja w OZE zakłada montaż łącznie 137 modułów fotowoltaicznych na trzech budynkach użyteczności publicznej