Ponad 1,3 mln zł przeznaczy w tym roku Ruda Śląska na modernizację oświetlenia ulicznego. Inwestycje w tym zakresie w najbliższych miesiącach będą prowadzone na kilku ulicach.

Ponad 1,3 mln zł przeznaczy w tym roku Ruda Śląska na modernizację oświetlenia ulicznego. Inwestycje w tym zakresie w najbliższych miesiącach będą prowadzone na ulicach Hallera, Weteranów i Obrońców Westerplatte. Do końca roku powstanie też dokumentacja modernizacji oświetlenia ul. 1 Maja, czyli drogi wojewódzkiej nr 925. Zadania w tym zakresie realizowane są również w ramach inwestycji drogowych.

- Systematycznie modernizujemy oświetlenie będące w złym stanie technicznym oraz uzupełniamy je w miejscach do tej pory nieoświetlonych, z zastosowaniem energooszczędnych opraw – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic. – Trzeba pamiętać, że zadania związane z oświetleniem ulicznym wchodzą też w skład inwestycji drogowych. Tak jest na przykład w przypadku prowadzonej właśnie przebudowy ul. Górnośląskiej, gdzie przy okazji wymieniamy również oświetlenie – dodaje.

Ponad 387 tys. zł będzie kosztować modernizacja oświetlenia ul. Hallera. – Istniejące tam obecnie słupy betonowe z oprawami sodowymi są w złym stanie technicznym, dlatego też zostaną zastąpione aluminiowymi z energooszczędnymi oprawami typu LED – mówi Marcin Lis z Wydziału Gospodarki Komunalnej UM. – W ramach tego zadania zamontowane zostaną 42 słupy, na 12 z nich znajdą się dodatkowe oprawy, doświetlające chodnik na odcinku od cmentarza do zjazdu do Straży Miejskiej – dodaje. Część słupów zlokalizowana zostanie na drogach dojazdowych do siedziby Straży Miejskiej oraz hali sportowej. Zadanie ma zostać zrealizowane do końca września br.

Przypomnijmy, że na modernizację oświetlenia ulic Hallera, Weteranów i Obrońców Westerplatte miasto pozyskało w ubiegłym roku dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, będących częścią Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014 – 2020. Złożone zostały dwa wnioski na łączną kwotę dofinasowania 675 tys. zł.