Do ostatnich godzin życia Pawła Adamowicza wyrazy solidarności z ciężko rannym prezydentem Gdańska oraz jego rodziną wyrażali samorządowcy z całej Polski.

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek pisze w oświadczeniu:

Wstrząsnęła mną wiadomość o barbarzyńskim ataku na Pana Prezydenta Pawła Adamowicza. Mam nadzieję, że skuteczna pomoc lekarska pomoże Panu Prezydentowi zachować życie i zdrowie. Myślami jestem teraz z moim Kolegą, a także Jego Rodziną i Współpracownikami. Życzę im sił oraz zapewniam o gotowości do udzielenia wszelkiego wsparcia, jakie tylko może się okazać potrzebne.
Atmosfera politycznej nienawiści i narastających podziałów, początkowo politycznych, a teraz już po prostu społecznych, towarzyszy nam od dawna. W zasadzie przyzwyczailiśmy się do życia w atmosferze oszczerstw, podejrzeń i słabo lub wcale nie skrywanej nienawiści, jakby to była norma, a nie patologia. Dzisiejsze niewiarygodne, dramatyczne wydarzenie pokazuje aż nazbyt dobitnie, dokąd nas to zaprowadziło i jak zmieniło świat, który nas otacza. Napastnik próbował pozbawić życia Pana Prezydenta w czasie wydarzenia, które od blisko 30 lat było symbolem wspólnoty Polaków. Apeluję do polityków, liderów, do wszystkich obywateli o zero tolerancji dla nienawiści w życiu publicznym. Jeśli konsekwentnie wdrożymy taką zasadę, może uda się naprawić to, co w naszym społeczeństwie zostało zdemolowane.

Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy napisał na Twitterze: „Taki wspaniały dzień. W studiu WOŚP wśród nas same uśmiechy i nagle szok. Nie ma słów. Myślami jestem z Pawłem i jego najbliższymi”

Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa podkreślił, że jest „wstrząśnięty tym, co stało się w Gdańsku”. – Myślami jestem przy Pawle Adamowiczu i Jego rodzinie. Mam nadzieję, że szybko wróci do zdrowia – dodał.

Krzysztof Żuk, prezydent Lublina na Twitterze: „Jestem wstrząśnięty atakiem na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Zawsze Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy i jej finał były czasem radości i dobra. Teraz brak mi słów na to, co się stało w Gdańsku. Mam nadzieję, że lekarze uratują zdrowie i życie prezydenta Adamowicza.

Jacek Karnowski, prezydent Sopotu napisał w oświadczeniu:

Paweł to mądry, otwarty, uczciwy i odważny Człowiek, mój Przyjaciel. Nie raz dyskutowaliśmy o rosnącej agresji i narastającym braku tolerancji, którą obserwujemy w naszej Ojczyźnie. Wiedzieliśmy, że musimy jako Polacy zmienić do siebie nastawienie, być wobec siebie tolerancyjni i bardziej przyjaźni na co dzień. Ale ta przemiana powinna się rozpocząć od tych, którzy pełnią służbę publiczną: polityków, nauczycieli, księży czy ludzi kultury. Pawle, Przyjacielu oby nam było dane dalej nad tym razem pracować!
To bardzo trudny i smutny czas. Bądźmy razem.

Wadim Tyszkiewicz, prezydent Nowej Soli na Facebooku napisał:
„Jestem w szoku. Polska jest w szoku. Mam łzy w oczach. Prezydent Adamowicz jest moim przyjacielem. Dobrze się znamy.
Paweł, modlimy się za Ciebie. Musisz być silny. Zawsze byłeś.
Nakręcana spirala nienawiści zebrała swoje żniwo. Piękny dzień, święto miłości i taki akt barbarzyństwa. Nie możemy się dać złamać złym ludziom.
Nie wiem co już mam napisać. Żal i bezsilność, ściskają w gardzie.
W takich chwilach człowiek traci wiarę, ale nie możemy, musimy być razem silni. Co dalej robić? Jak żyć? Mam oglądać się za siebie, nawet w tak pięknych momentach, na wypadek czy, gdyby ktoś, komu moja decyzja nie była po myśli, albo ktoś, komu nie odpowiadają moje poglądy, nagle nie wbije mi noża w plecy?
To był piękny dzień. Był. Co dalej? Bez względu na motywy tego barbarzyństwa, nie pozwólmy złu zwyciężyć.
Cały dzień grałem z Orkiestrą WOŚP. Niech te wszystkie dzisiaj zebrane serduszka polecą do Pawła. Bądźmy razem solidarni z Gdańskiem”.

Prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza napisał w oświadczeniu:
Szaleńczy atak pod sercem WOŚP na Pawła Adamowicza odbieram jako atak na każdego z nas, ludzi wspierających niesienie pomocy dla innych, ale również na samorządowców. Dość już polityki nienawiści, ośmieszania, szczucia i dzielenia. Nie w taki sposób buduje się silne i bezpieczne Państwo. W tej trudnej chwili, w imieniu własnym, oraz mieszkańców Inowrocławia życzę Panu Prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi powrotu do zdrowia.

Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia apelował:
„W trosce o nas wszystkich, powinniśmy walczyć z mową nienawiści, w każdym miejscu. To ona sprawia, że szaleńcy są gotowi pójść krok dalej. To wielka odpowiedzialność każdego z nas. Szalone czyny są poprzedzane brakiem reakcji na złe słowa”.

Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania napisał:
„Paweł Adamowicz - prezydent Gdańska - zaatakowany nożem na scenie. Najpierw niedowierzanie, teraz szok. Łączę się myślami z Pawłem i Gdańskiem”

Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi:
„To nieprawdopodobne. Całym sercem jestem teraz z prezydentem Pawłem Adamowiczem i Jego rodziną”.

Marcin Krupa, prezydent Katowic:
„Nasze myśli i modlitwy są w tej dramatycznej chwili z Prezydentem Gdańska”.

Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy apeluje: „Wszyscy bądźmy teraz myślami z Pawłem Adamowiczem i Jego bliskimi. Panie Prezydencie, niech Pan się trzyma i wraca do zdrowia.”

Radosław Witkowski, prezydent Radomia:„Myślami jestem z Paweł Adamowicz, prezydentem Gdańska, który padł ofiarą okrutnego, bezsensownego ataku. Pawle, w imieniu swoim i radomian, życzę Ci powrotu do zdrowia.”

Witold Wróblewski, prezydent Elbląga:
„Szok i niedowierzanie. Jestem głęboko wstrząśnięty tym, co wydarzyło się dziś w Gdańsku. Mam nadzieję, że Pan Prezydent Paweł Adamowicz szybko wróci do zdrowia. Myślami jestem z Nim i Jego Rodziną”.

Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy:
„Bądźmy myślami z prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem i jego rodziną. To co się stało to zdeptanie wszelkich granic”.


„Forum Samorządowe” oraz źródła własne