Ranking Samorządów Zrównoważonego Rozwoju
Znani są laureaci Rankingu Samorządów Zrównoważonego Rozwoju 2011. W poszczególnych kategoriach gmin zostało wybranych po 10 samorządów, które uzyskały najlepszy wynik w corocznym badaniu Wydziału Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej
8358b9add98b8003e298304e377e154487be1ae0.jpg

Ranking Samorządów Zrównoważonego Rozwoju

Znani są laureaci Rankingu Samorządów Zrównoważonego Rozwoju 2011. W poszczególnych kategoriach gmin zostało wybranych po 10 samorządów, które uzyskały najlepszy wynik w corocznym badaniu Wydziału Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej. 

Prof. Eugeniusz Sobczak z Wydziału Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej wraz ze swoim zespołem oceniał rozwój wszystkich jednostek samorządowych w Polsce w 2011 roku z zachowaniem podziału na cztery grupy: miasta na prawach powiatu, gminy miejskie, miejsko-wiejskie i wiejskie.

Głównym celem tego zestawienia jest próba prezentacji najlepiej rozwiniętych miast i gmin w Polsce oraz analiza głównych czynników ich rozwoju. Racjonalne wykorzystywanie zasobów gminnych, wieloletni plan na jej rozwój, a przede wszystkim kontrola realizacji tego planu, przy jednoczesnej deklaracji do poszanowania środowiska naturalnego jest obecnie jednym z podstawowych i najważniejszych zadań każdej jednostki samorządowej.

Dzięki rankingowi zostają zaprezentowane oraz nagrodzone najlepiej rozwijające się jednostki spośród wszystkich w Polsce. Zestawienie jest też podstawą do określania ich słabych i mocnych stron, co stanowi bazę do formułowania celów i uwzględniania najważniejszych czynników w dalszym ich rozwoju. Badanie oparte na danych Głównego Urzędu Statystycznego daje gwarancję niezależności i rzetelności rankingu, który przekrojowo pokazuje jak rozwijają się wszystkie gminy i województwa w Polsce.

Ranking opiera się na analizie 16 wskaźników GUS obejmujących trzy zasadnicze obszary funkcjonowania wszystkich jednostek samorządowych: gospodarczy, społeczny oraz ochronę środowiska.

Autorzy rankingu podkreślają, że osiągane rezultaty zależą od wielu czynników, wśród których należy wymienić doświadczenie samorządów oraz wynikającą z tego ciągłość działań rozwojowych, potencjał gospodarczy i charakter administracyjny.

 

Oto pierwsze 10 najlepszych samorządów w każdej kategorii:

Miasta na prawach powiatu:

  1. m.st. Warszawa
    2. Poznań
    3. Przemyśl
    4. Sopot
    5. Gdańsk
    6. Krosno
    7. Wrocław
    8. Kielce
    9. Katowice
    10. Toruń

    Gminy miejskie:

    1. Krynica Morska
    2. Łeba
    3. Pruszcz Gdański
    4. Puławy
    5. Bieruń
    6. Kołobrzeg
    7. Węgrów
    8. Lubawa
    9. Sucha Beskidzka
    10. Gorlice

    Gminy miejsko-wiejskie:

    1. Nowe Warpno
    2. Polkowice
    3. Międzyzdroje
    4. Bogatynia
    5. Ożarów Mazowiecki
    6. Kórnik
    7. Zbąszynek
    8. Grodzisk Wielkopolski
    9. Niepołomice
    10. Swarzędz

    Gminy wiejskie:

    1. Kleszczów
    2. Puchaczów
    3. Kobierzyce
    4. Tarnowo Podgórne
    5. Suchy Las
    6. Komorniki
    7. Ornontowice
    8. Rewal
    9. Stepnica
    10. Wielka Nieszawka