Miasto Racibórz zdecydowało się na modernizację oświetlenia ulicznego. Dzięki temu projektowi pojawią się bardzo konkretne oszczędności. W skali roku Racibórz zaoszczędzi ponad ćwierć miliona zł.

Walka o czyste powietrze to nie tylko walka ze smogiem, chociaż to właśnie niska emisja jest najpoważniejszym problemem ekologicznym naszego regionu. Równie ważne dla naszego środowiska naturalnego jest racjonalne gospodarowanie zasobami energii, które są w naszej dyspozycji. Dlatego Miasto Racibórz zdecydowało się na modernizację oświetlenia ulicznego. Dotąd na ulicach centrum Raciborza królowały lampy sodowe, sporadycznie trafiały się oprawy rtęciowe. W celu poprawy efektywności energetycznej do końca września 2018r wymienionych zostanie 1284 opraw na oprawy LED. Dodatkowo w przypadku 443 latarni wymienione zostaną także słupy. Koszt projektu to ponad 3,670 miliona złotych przy wsparciu z Regionalnego Programu Operacyjnego w wysokości 1,455 miliona zł.

Nowe oprawy pojawią się (już lub pojawiły się) w obrębie tzw. ścisłego centrum, zakreślonego przez Rondo Żołnierzy Wyklętych, wzdłuż linii kolejowej do ulicy Łąkowej, dalej do Ronda konstytucji ulicą Ocicką do Ulicy Słowackiego i dalej do Placu Bohaterów oraz ulic Stalmacha i Londzina.
Gdzie lampy zostały wymienione? Nowe oprawy pojawiły się już na ulicach Batorego, Mickiewicza, Podwale, Szewskiej, Londzina, Gimnazjalnej, Placu Wolności, Szczęśiwej, Wyszyńskiego, Wczasowej.
W dalszej kolejności będą wymieniane oprawy w tym miejscu, gdzie stoją już metalowe słupy, czyli np. przy ulicy Wojska Polskiego, Staszica, Ogrodowej i Nowomiejskiej.

Dzięki temu projektowi pojawią się bardzo konkretne oszczędności. W skali roku Racibórz zaoszczędzi ponad ćwierć miliona zł.

Inwestycja będzie mieć też wymierny efekt ekologiczny. Powietrze będzie lżejsze o 440 ton CO2.
Oszczędność energii to ponad 530 megawatów, przy czym wielkość energii, którą „pożera” Racibórz to niewiele ponad 730 megawatów.