Prekursorzy gospodarki niskowęglowej do roku 2020
Ponad 80 osób – głównie sygnatariusze Porozumienia Burmistrzów oraz przedstawiciele Struktur Wspierających Porozumienie z 12 krajów - uczestniczyło w międzynarodowych warsztatach pn. Prekursorzy gospodarki niskowęglowej do roku 2020.
f65b9f3621ade324748a21b7660a4e325a56ebd1.jpg

Ponad 80 osób – głównie sygnatariusze Porozumienia Burmistrzów oraz przedstawiciele Struktur Wspierających Porozumienie z 12 krajów - uczestniczyło w międzynarodowych warsztatach pn. Prekursorzy gospodarki niskowęglowej do roku 2020.

 

Spotkanie, które odbyło się w dniach 3-4 października 2012 r. zorganizowane przez Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cites” w ramach projektów ENERGY FOR MAYORS (współfinansowanego z programu IEE) oraz APETYT NA KLIMAT (współfinansowanego przez NFOŚiGW) umożliwiło wymianę opinii, doświadczeń i wniosków dotyczących realizacji Porozumienia Burmistrzów w różnych krajach europejskich.

Warsztaty dotyczyły potencjału samorządów lokalnych w zakresie zmiany lokalnej gospodarki na niskoemisyjną, a infrastruktury na inteligentną i bardziej efektywną. Ich celem było wsparcie oddolnej, pro-klimatycznej inicjatywy europejskiej pn. Porozumienie Burmistrzów poprzez zwiększenie kompetencji miast i gmin, a także wspierających je organizacji, w zakresie planowania energetycznego na szczeblu lokalnym. Warsztaty stanowiły wyjątkową okazję do wysłuchania wystąpień Kristiny Dely, dyrektora Biura Porozumienia Burmistrzów, przedstawicieli ICLEI (światowej sieci ponad 1100 zrównoważonych miast) oraz ekspertów z całej Europy – Włoch, Bułgarii, Grecji, Chorwacji, Hiszpanii czy Litwy.

Zaprezentowane zostały również doświadczenia oraz osiągnięcia europejskich i polskich miast-sygnatariuszy: Warszawy, Bielska-Białej i Ełku, które można śmiało uznać za pionierów w dziedzinie efektywnego wykorzystania energii i ochrony klimatu. - Porozumienie Burmistrzów to bardzo użyteczna inicjatywa służąca podniesieniu świadomości naszych decydentów i  polityków w dziedzinie zrównoważonej energii. Metodologiczne ramy Porozumienia pomagają stale monitować nasze i mobilizować się do dalszych działań – podkreślił Leszek Drogosz, dyrektor Biura Infrastruktury Urzędu m.st. Warszawy.

 

Andreea Iancu ze Wspólnego Centrum Badawczego Komisji Europejskiej poinstruowała uczestników, jak sporządzić bazową inwentaryzację emisji oraz opracować Plan działań na rzecz zrównoważonej energii (są to jedne ze zobowiązań sygnatariuszy Porozumienia), a przedstawiciele miast i gmin przedstawili konkretne przykłady. Osobną sesję poświęcono systemowi zarządzania energią w gminie oraz tzw. Toolbox-owi opracowanemu w ramach projektu ENERGY FOR MAYORS – czyli zestawowi użytecznych narzędzi i metodologii z zakresu zarządzania energią i ochrony klimatu, który można znaleźć pod adresem: http://toolbox.climate-protection.eu/.

Uczestnicy zapoznali się też z dostępnymi dla sygnatariuszy Porozumienia Burmistrzów środkami finansowania zaplanowanych działań pro-energetycznych, o których mówili Jarosław Orliński z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego oraz Marcin Idczak z Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

 

Przyjęto Apel adresowany do instytucji europejskich, władz państwowych i regionalnych oraz instytucji finansowych,  dotyczący potrzeby wsparcia wysiłków i działań sygnatariuszy Porozumienia Burmistrzów służących ochronie klimatu.

 

Następnie odbyło się spotkanie Polskiej Platformy Dialogu na rzecz Porozumienia Burmistrzów, które zgromadziło przedstawicieli miast sygnatariuszy i miast zainteresowanych przystąpieniem do tej inicjatywy.

Wiele polskich miast podjęło lub już zrealizowało rozmaite działania służące redukcji emisji gazów cieplarnianych – zauważył Zbigniew Michniowski, zastępca prezydenta Bielska-Białej – Teraz potrzeba im skutecznej zachęty ze strony sygnatariuszy Porozumienia Burmistrzów i ich dobrego przykładu, aby przyłączyli się do tego ogólnoeuropejskiego ruchu na rzecz lepszej przyszłości.

Prezentacje wygłoszone podczas warsztatów są dostępne na stronie Stowarzyszenia www.apetytnaklimat.pl