Przedstawiciele ZMP i UMP, spotkali się 19 maja z wicepremier oraz sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w sprawie tarczy samorządowej i organizacji bezpiecznych wyborów prezydenckich

Prezydenci Wrocławia, Sieradza, Sopotu, Poznania i Gdańska, przedstawiciele Związku Miast Polskich i Unii Metropolii Polskich, spotkali się we wtorek 19 maja z wicepremier i minister rozwoju Jadwigą Emilewicz i sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, ministrem Łukaszem Schreiberem. Tematami rozmowy były: tarcza samorządowa oraz współpraca przy organizacji wyborów prezydenckich.

Związek Miast Polskich reprezentowali na tym spotkaniu: wiceprezes ZMP - Paweł Osiewała, prezydent Sieradza, członkowie Zarządu ZMP - Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia oraz Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, a także Marek Wójcik, pełnomocnik Zarządu ZMP ds. legislacyjnych. 

Przedstawiciele Związku, w tym wiceprezes ZMP, Paweł Osiewała zgłosili wiele praktycznych i potrzebnych rozwiązań, szczególnie z perspektywy miast, koniecznych do wprowadzenia w ramach tzw. tarczy samorządowej.  Dla prezydenta Sieradza najważniejszym tematem była pomoc w kształtowaniu finansów publicznych tak, by mniejsze samorządy w dobie pandemii i mniejszych wpływów do budżetu, otrzymały wsparcie finansowe na realizację swoich zadań w bieżącym roku i latach przyszłych, ze szczególnym naciskiem na możliwość realizacji inwestycji.

Prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk ubolewał, że do takiego spotkania doszło tak późno:- Gdybyśmy wcześniej rozpoczęli ten dialog to być może udałoby się uniknąć chaosu jaki towarzyszył nieodbytym wyborom. Prezydent Wrocławia ocenił przy tym, że spotkanie z wicepremier było „bez precedensu”.- Po pierwsze dwie największe korporacje samorządowe zrzeszające kilkuset samorządów jednym głosem wyraziło obawę o kondycję polskiej demokracji. Po drugie zadeklarowaliśmy chęć przeprowadzenia wyborów, które będą wyborami bezpiecznymi, ale także będą wyborami wieloprzymiotnikowymi, o co apelowaliśmy wielokrotnie – tłumaczył podczas konferencji prasowej po tym spotkaniu członek Zarządu ZMP. 

Prezydent Sopotu, Jacek Karnowski zwrócił na niej uwagę, że podczas spotkania rozmawiano wiele o kalendarzu wyborczym oraz technicznych aspektach dotyczących samego aktu głosowania.

Samorządowcy wielokrotnie podkreślali wagę spotkania z wicepremier. – Po raz pierwszy w historii tego rządu samorządy zostały zaproszone do okrągłego stołu, do poważnej rozmowy i poważnych konsultacji – mówiła z kolei Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Ale najważniejsze jest to, że rząd, że władza wykonawcza dostrzegła wreszcie, że samorząd, który 27 maja 2020 r. będzie świętował swoje 30-lecie, jest ważnym elementem władzy publicznej – dodawała prezydent Gdańska.

Aleksandra Dulkiewicz powiedziała dziennikarzom również: – Dzisiaj te wszystkie wątpliwości położyliśmy na stół, proponując także rozwiązania wynikające z naszych dotychczasowych doświadczeń. Jak na razie „pozostajemy w dialogu” i myślę, że jest to najlepsze podsumowanie dzisiejszych rozmów – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Źródło własne i PAP