​Poznań będzie pierwszym w historii polskim gospodarzem 24. Światowego Kongresu Informatycznego, który odbędzie się 17-21 września w obiektach Politechniki Poznańskiej.

Eksperci IT z całego świata, prelekcje na temat obecnych trendów, a także debaty, spotkania networkingowe oraz możliwość własnego wystąpienia. To wszystko czeka na uczestników Światowego Kongresu Informatycznego (World Computer Congress). WCC odbędzie się w Poznaniu 17-21 września.

Światowy Kongres Informatyczny (WCC) jest organizowany przez federację IFIP (International Federation For Information Processing - wiodącej międzynarodowej Federacji ds. Przetwarzania Informacji, utworzonej w 1969 r. pod auspicjami UNESCO).

WCC odbywa się co 2 lub 3 lata, od 1959 roku. W każdej edycji kongresu uczestniczy od kilkuset do 2 tysięcy przedstawicieli nauki i przemysłu. Gospodarzem ostatnich WCC były: Kanada (2002), Francja (2004), Chile (2006), Włochy (2008), Australia (2010), Holandia (2012) i Korea (2015). W Europie Centralnej i Wschodniej odbył się tylko jedno takie wydarzenie (na Węgrzech w 1998 roku). WCC w Poznaniu będzie więc pierwszym kongresem IFIP w tej części Europy od 20 lat. Okazja do wzięcia udziału w wydarzeniu zbyt szybko się nie powtórzy. WCC za każdym razem odbywa się w innym mieście świata.

Wiodącymi tematami tegorocznego spotkania będą m.in.: bezpieczeństwo i ochrona prywatności, analityka biznesowa i data science oraz technologie przetwarzania dużych i niejednorodnych wolumenów danych (Big Data). Tematami debat i prelekcji będą też aspekty społeczne technologii informatycznych, badania i rozwój technologii informatycznych w przemyśle i nauce oraz rozwój informatyki w ujęciu historycznym. Na uczestników kongresu czeka seria wykładów plenarnych, które wygłoszą światowej sławy eksperci, m.in.: sir Dermont Turing (bratanek Alana Turinga), prof. Wil van der Aalst - jeden z najczęściej cytowanych na świecie naukowców-informatyków, dr Jan Camenisch - ekspert w zakresie kryptografii i ochrony prywatności czy prof. Leslie Valiant - autor fundamentów teorii obliczeniowej, laureat Nagrody Turinga. Entuzjaści IT będą też mogli spotkać profesjonalistów wiodących firm na rynku globalnym (m.in., GSK, IBM, Intel, Microsoft, Roche, Beyond, Intel) oraz ekspertów IT z przemysłu i akademii z całego globu.

To, że Światowy Kongres Informatyczny odbywa się właśnie w stolicy Wielkopolski, nie powinno dziwić. W Poznaniu coraz więcej dzieje się w branży IT. Nowe biura otworzyły w tym roku firmy Sonalake i TomTom. Natomiast na sierpień zaplanowano otwarcie centrum usług firmy Computacenter.