Miasto udostępniło już dane dotyczące wolnych miejsc na parkingach - teraz mogą być wykorzystane do tworzenia aplikacji dla kierowców. Pierwszą z nich można już pobrać.

Poznań wspiera kolejne rozwiązania, które prowadzą do zrealizowania idei „smart city - inteligentnego miasta, w którym mieszkańcom żyje się łatwiej. Miasto udostępniło już dane dotyczące wolnych miejsc na parkingach - teraz mogą być wykorzystane do tworzenia aplikacji dla kierowców. Pierwszą z nich można już pobrać. Na miejskich mapach znajdziemy też położenie ekologicznych współdzielonych samochodów - to efekt współpracy z poznańską spółką Click2Go.

Udostępnienie miejskich danych to kolejny krok w stronę zrównoważonego transportu. To posunięcie ograniczy liczbę samochodów, których kierowcy szukają miejsca do zaparkowania i tym samym przyczyniają się do większych korków w centrach miast. Szybszy i łatwiejszy dojazd do miejsc postojowych pozwala skutecznie zmniejszyć zatłoczenie miejskich ulic.

Dane udostępniane są na stronie internetowej ZTM. Można je znaleźć tutaj: http://www.ztm.poznan.pl/pl/dla-deweloperow/buforParkingFiles. Każdy może je pobrać i wykorzystać np. do stworzenia aplikacji dla kierowców. Pierwsza aplikacja, wykorzystująca miejskie dane już działa: to aplikacja FindPark (do pobrania na Androida), można ją znaleźć w Google Play, pobrać i zainstalować w smartfonie. Darmowa aplikacja pozwala na znalezienie wolnego miejsca na parkingu w ciągu kilku sekund

W pierwszej kolejności udostępniane dane dotyczą części miejskich parkingów buforowych, które są dostępne w ramach systemu ITS. Udostępnione są też dane dotyczące jednego komercyjnego parkingu, ale system będzie dalej rozwijany tak, by do akcji włączały się kolejne prywatne parkingi.

Wolne miejsca na parkingach można zobaczyć na oficjalnej stronie internetowej Poznania. Znajdziemy je na mapie miasta w zakładce Transport: