To jedno z pierwszych miast w Polsce, które podjęło uchwałę dotyczącą ograniczenia nocnej sprzedaży napojów alkoholowych między godziną 23 a 6 rano, przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży.

Radni w Piotrkowie Trybunalskim podczas sesji 25 kwietnia br. przegłosowali uchwałę dotyczącą ograniczenia nocnej sprzedaży napojów alkoholowych (w godz. między 23.00 a 6.00), przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży.

Głosami 14 „za” i jedynie 3 „przeciw” (3 radnych „wstrzymało się” od głosu) rajcy poparli prezydencki projekt uchwały, dzięki czemu miasto jest jednym z pierwszych w kraju, które wprowadza regulację stawiającą na pierwszym planie bezpieczeństwo i spokój mieszkańców.

- Podjęta uchwała jest odpowiedzią na apele i głosy mieszkańców, którzy wielokrotnie zgłaszali się do mnie i Urzędu w kontekście zakłócania ciszy nocnej, miru domowego, porządku publicznego, do których zwyczajnie mają prawo. Te sytuacje miały bardzo często miejsce w pobliżu sklepów gdzie sprzedaż napojów alkoholowych odbywała się w porze nocnej - skomentował przyjęcie uchwały prezydent Krzysztof Chojniak.

- Jest to pierwszy krok, aby zrobić coś w naszym mieście z problemem nadużywania alkoholu - powiedział Mirosław Świech ze Stowarzyszenia Wzajemnej Pomocy „Pałacyk” i przybliżył niepokojące statystyki. - Według danych około 4 proc. piotrkowian jest uzależnionych od alkoholu, a około 20 proc. szkodliwie go spożywa.