Piotrków Trybunalski to kolejne miasto, które robi ważny krok w stronę ekologii. Urząd Miasta oraz wszystkie jednostki podległe rezygnują z plastikowych butelek i produktów jednorazowego użytku.

Z magistratu i wszystkich jednostek podległych miastu znikną wszystkie produkty plastikowe jednorazowego użytku, w tym butelki, kubki, talerzyki czy mieszadełka do napojów. Wszystkie te elementy zostaną zastąpione alternatywnymi produktami, m.in. ze szkła oraz papieru.

Piotrków Trybunalski drogą ekologii idzie systematycznie od wielu lat, m.in. poprzez termomodernizacje placówek oświatowych i podłączanie ich do miejskiej sieci ciepłowniczej, stosowanie energooszczędnych rozwiązań jak: zamontowanie solarów na niektórych obiektach użyteczności publicznej czy utworzenie miejskiej pasieki na terenie ujęcia wody przy ul. Żwirki.

Jak podkreśla prezydent Chojniak miasto w przyszłości planuje kolejne inwestycje i zmiany, których zadaniem będzie ochrona środowiska.
- W planach mamy m.in. utworzenie farmy fotowoltaicznej na terenie oczyszczalni ścieków, wprowadzenie transportu niskoemisyjnego oraz modernizację  systemu ciepłowniczego poprzez zmianę paliwa z węglowego na gazowe.