Mediateka jest kluczowym elementem programu Młode Stare Miasto, którego celem jest rewitalizacja najstarszej części Piotrkowa Trybunalskiego. Obiekt ma być gotowy późną jesienią.

Na pl. Pofranciszkańskim powstaje nowoczesne centrum nauki i kultury. Budowa mediateki przebiega zgodnie z planem. Nowoczesny obiekt ma być gotowy późną jesienią. Bryła obiektu będzie przypominać otwartą księgę. Ściany budynku będą przeszklone, co pozwoli na stworzenie osi widokowej, która będzie wychodzić na Zamek Królewski.

Budowa wystartowała pod koniec ubiegłego roku, a prace są już bardzo zaawansowane. Wyraźnie widoczna jest już bryła obiektu, a obecnie trwają prace przy wykańczaniu elewacji.

Obiekt ma trzy kondygnacje. W podziemnej znajdzie się parking, natomiast na parterze i piętrze powstanie centrum nauki, w którego utworzenie miasto chce włączyć piotrkowskie firmy. Ponadto planowana jest interaktywna pracownia przedstawiająca bogate dzieje Piotrkowa, biblioteka z wolnym dostępem do księgozbioru, pracowania eksperymentów i warsztatów, multimedialna aula konferencyjna z funkcją sali kinowej, sala zabaw czytelniczych i edukacyjnych dla dzieci oraz pracownia gier komputerowych.