W ogólnopolskim rankingu „Perły samorządu” w kategorii powyżej 100 tys. mieszkańców Poznań zajął pierwsze miejsce. W swoich kategoriach zwyciężyły także Aleksandrów Łódzki i Kędzierzyn-Koźle.

W tym roku nie wybierano najlepszych włodarzy (ostatnie trzy rankingi w tej kategorii wygrywał Paweł Adamowicz), lecz nagradzano gminy wyróżniające się jakością zarządzania i jakością życia mieszkańców. Takie, które nie tylko doskonale realizują powierzone prawem zadania, ale które obierają nowe zadania i dodatkowe cele

Ranking stworzyli członkowie redakcji Dziennika Gazeta Prawna oraz eksperci Deloitte Consulting.

Nagrody przyznano w czterech kategoriach: gmina wiejska, gmina miejsko-wiejska, gmina miejska licząca mniej niż 100 tys. mieszkańców oraz gmina miejska licząca ponad 100 tys. mieszkańców.

W tym roku pierwszy w kategorii powyżej 100 tys. mieszkańców pierwszym był Poznań, drugie miejsce zajął Gdańsk, a trzecie - Łódź.
W pozostałych kategoriach wygrały:
  • gminy wiejskie - gmina Iława
  • gminy miejsko- wiejskie - Aleksandrów Łódzki
  • gminy miejskie do 100 tys. mieszkańców - Kędzierzyn Koźle
Brano pod uwagę sprawne zarządzanie gminą - analizowano jej finanse, przestrzeń i infrastrukturę, gospodarkę, oświatę i wychowanie, zdrowie, politykę senioralną, transport publiczny, smart city oraz środowisko i gospodarkę odpadami.