W Chengdu, stolicy prowincji Sichuan podpisane zostało Memorandum o współpracy pomiędzy Ostrowem Wielkopolskim a Dystryktem Qingbaijiang - jednym z największych ośrodków kolejowych w Chinach.

W Chengdu (stolicy prowincji Sichuan, Chińska Republika Ludowa) podpisane zostało Memorandum o współpracy pomiędzy Ostrowem Wielkopolskim a Dystryktem Qingbaijiang. To jeden z największych ośrodków kolejowych w Chinach. Tutaj rozpoczyna się słynny Nowy Jedwabny Szlak i budowane jest Europejskie Centrum Przemysłowe.

Wizyta przedstawicieli Ostrowa w Chinach to konsekwencja podpisanego we wrześniu 2017 roku listu intencyjnego.
- Bardzo się cieszę, że po dwóch latach zabiegów i starań z naszej strony, wizytach chińskich delegacji w Ostrowie, doszło w sercu portu kolejowego, z którego wyruszają pociągi również do Polski – do podpisania tego kluczowego dokumentu – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Proces poszukiwania partnera w Chinach rozpoczął się pod koniec 2016 roku, a pierwsze propozycje dotyczyły m.in. współpracy w ramach projektu miasta autonomicznego energetycznie opartego o odnawialne źródła energii.
- Kluczowym aspektem, który zdecydował o wyborze Dystryktu Qingbaijiang jako partnera dla Ostrowa Wielkopolskiego jest usytuowanie na jego terenie Międzynarodowego Portu Kolejowego w Chengdu - jednego z największych portów kolejowych w Chinach - pełniącego kluczową rolę w realizacji połączeń kolejowych pomiędzy Europą a Azją – wyjaśnia prezydent Ostrowa.

Podpisany 20 września 2017 roku list intencyjny rozpoczął długi proces budowy zaufania i kanałów komunikacji. Poprzez wymianę informacji i wizyty chińskich delegacji w Osgtrowie, partnerzy zacieśniali współpracę i podnosili jej rangę.