Na przełomie maja i czerwca br. ruszy program leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego na lata 2017-2019.

Na przełomie maja i czerwca br. ruszy program leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego na lata 2017-2019.

Udział w programie będzie wymagał spełnienia kryteriów formalnych i kwalifikacji medycznej. Propozycja kierowana jest do par bezskutecznie starających się o dziecko, mieszkających na terenie Ostrowa Wielkopolskiego. Warunkiem udziału w programie jest stwierdzona przyczyna niepłodności lub nieskuteczne leczenie niepłodności w okresie 12 miesięcy poprzedzających zgłoszenie. Kobieta może mieć maksymalnie 40 lat, choć dopuszcza się warunkowo kwalifikację pacjentek w wieku do 45 lat – w przypadku dobrze rokującej tzw. rezerwy jajnikowej, biorstwa komórek jajowych lub biorstwa zarodków. Istotne jest też potwierdzenie wskazań do leczenia metodą in vitro – jest to rozwiązanie zalecane w przypadku, gdy zastosowanie innych metod nie przynosi skutku lub nie daje dobrych rokowań.

Ostrowski projekt przewiduje dofinansowanie w wysokości 5.000 zł do pojedynczej procedury in vitro z własnych komórek rozrodczych partnerów, a także programów z zastosowaniem komórek rozrodczych lub zarodków od anonimowych dawców. Oznacza to, że pacjenci finansować będą jedynie różnicę między dopłatą z miasta a całkowitym kosztem leczenia.

- To rozwiązanie o tyle korzystne, że umożliwia spersonalizowanie terapii. Możemy uzupełnić podstawowy proces leczenia o badania czy procedury, które zmaksymalizują szanse na uzyskanie ciąży u danej pary – ocenia prof. Krzysztof Łukaszuk, kierownik Klinik Leczenia Niepłodności INVICTA.